Po strednej škole z nej mohla byť všeobecná zdravotná sestra, po vysokej vyštudovaná filozofka, ale skončila vo veľkej spoločnosti, kde sa vypracovala z recepčnej až na marketing. „Tá spoločnosť si ma vychovala, pracovala som na recepcii, potom so zákazníkom, na IT oddelení, pri navrhovaní aplikácii, až som skončila na marketingovom oddelení, kde som už šiesty rok aj s ročnou materskou prestávkou,“ hovorí Anna Makarová.

 

 

Marketing ju baví, no chýba je komplexnejšia sebarealizácia. Po dlhých prípravách počas materskej preto s Luciou Števíkovou otvorili svadobný salón, ktorý má fungovať inak ako klasické salóny a ponúkať iný typ šiat.

 

 

„Máme veľmi individuálny prístup. Nevesty k nám môžu prísť s kamarátkami alebo rodinou, urobiť si z toho rozlúčku so slobodou a pri pohári prosecca hovoriť nielen o šatách ale o všetkom čo ich teší a zaujíma. Sústreďujeme sa na ich pozitívne zážitky, ponúkame im podporu a pomoc pri požičaní alebo kúpe tých pravých šiat aj mimo našej ponuky,“ vysvetľuje Anka. 

 

 

Zakaždým im odporúčame aby navštívili aj iné salóny a mali tak lepší prehľad vo výbere. Stalo sa, že nám nevesta zavolala, že si šaty vybrala inde ale že na nás nikdy nezabudne. A o tomto práve je."

 

 

Spolu s Luciou chcú nevestám ponúknuť iný servis, než dostali, keď sa vydávali ony a v svadobných salónoch sa v rýchlych intervaloch vo dverách míňali s inými nevestami.

 

 

Chcú, aby sa Slovenky v ten veľký deň viac cítili samé sebou. „Svadobná móda sa podľa referencií niektorých salónov nemení, stále chcú byť ženy v ten veľký deň ako princezné so šatami s veľkým objemom a troma kruhmi pod šatami, v ktorých sa niekedy nevedia ani dobre pohybovať. Náš štýl je ale iný. Nevesta by sa mala v šatách cítiť prirodzene, vedieť dýchať a smiať sa, tancovať a nie prispôsobovať sa obmedzenosti nielen pri samotnom výbere šiat ale aj obmedzenosti pocitu slobody a krásy z nich,“ hovorí Anka.

 

 

V salóne Lulu&Anna, ktorý má v názve ich mená, tak ponúkajú šaty, ktoré si môžete obliecť aj v iný než svadobný deň. „Sú krémové, alebo s červenou stuhou alebo iným netradičným doplnkom, máme aj krátke či plážové šaty, ako aj kombinované sukňa a vršok zvlášť“ vysvetľuje. Už o týždeň sa s Luciou chystajú do Milána,  kde chcú nadviazať spoluprácu s vysnívanou značkou. „Ktorú, zatiaľ neprezradíme,“ smejú sa obe. Líšiť sa budú nielen strihom ale hlavne štýlom, kvalitou materiálov a profesionálnym prevedením.

 

 

Anka prišla s nápadom svadobných šiat s príbehom. „Každé z našich šiat budú mať životopis a budú pomáhať. Budete poznať meno a príbeh ženy, ktorú tie šaty urobili šťastnou a časť peňazí zo šiat, ktoré si u nás nevesty požičajú alebo kúpia, pôjde na pomoc sociálne slabším rodinám alebo priamo deťom,“ hovorí Anka.

 

 

Nevesty s tým musia súhlasiť, dokonca môžu samé odniesť výťažok darovaným osobám. „Môžu sa podeliť o to ich veľké šťastie zo svojho svadobného dňa“, hovorí Anka.

 

 

Z projektu, ktorý obe dámy rozbiehajú, ide veľká energia. „Chceme robiť niečo, čo nás baví a z čoho máme radosť. Nie je to len o biznise, je to o ženskosti, kráse, o emócii a vnútornom naplnení,“ hovorí Anka. Stále sa máme čo učiť, stále sa chceme posúvať a veríme, že týmto inšpirujeme mnohé z nás, ktoré v tomto odvetví pracujú alebo chcú pracovať. Sme predsa ženy, čo chcú robiť veci neustále lepšie.

 

 

Salón DNJ Beauty&Style

Vlasy: Dušky Fungáč 

Vizáž: Saskia Baloghová

 

Pozrite si premenu na videu Janky Maťkovej:

 

 

Prečítajte si aj Zmenili sme ženu, ktorá búra predsudky o mužskom svete