Od začiatku to bol problémový typ, ale všetci kamaráti jej hovorili, že ona ho robí lepším. A tak prehliadala občasné výbuchy zlosti aj slabosť na alkohol. Niekoľko rokov spolu bývali, než nakoniec odišiel do Spojených štátov. Za prácou. „Ostal tam desať rokov, keď sa vrátil, ani som o tom nevedela. Náhodou sme sa stretli na ulici,“ hovorí Silvia. Jej priezvisko neuvedieme, aby sme ju pred jej bývalým partnerom chránili. 

 

Najviac Silvia prekvapila, keď si rozpustila vlasy.

 

City sa aj s jej priateľom vrátili a hoci Silvia medzitým žila s iným mužom a mala dve dcéry, opäť sa k sebe vrátili. Dokonca otehotnela. Spolu s jej bruškom však rástla jeho agresivita. „Zjavil sa uprostred noci opitý a začal nadávať mne, aj mojim dcéram. Začal ich aj biť a ubližovať nám. Stupňovalo sa to,“ hovorí Silvia.

 

 

Po rizikovom tehotenstve porodila syna s vrodenou srdcovou vadou. „Mal nevyvinuté pľúca, krv sa mu neokysličovala, modral a mal problémy s dýchaním. Mal zúženú pľúcnicu a lekári mu nedávali viac ako dva roky života,“ opisuje Silvia. Bol to pre ňu každodenný boj. „Rýchlo sa zadýcha, občas si ľahol na chodník, pretože nevládal. Ústa má často sivomodré,“ opisuje jeho mama. Každé tri mesiace museli sanitkou do Bratislavy. Sedem hodín cesty aj s inými, nie vždy príjemnými pacientami.    

 

 

Pred troma rokmi od svojho partnera odišla. A rozhodol o tom jej syn. „V nemocnici mi pohrozili, že mi malého nevrátia, pretože v tých podmienkach, strachu a neustálom strese sa jeho stav nelepší,“ hovorí Silvia. Vedela, že partner sa už nezmení. Psychologička jej povedala, že pri jeho agresivite ju môže aj zabiť.

 

 

„Odísť nebolo také ľahké, nemala som peniaze, ani nikoho blízkeho. Ani do krízového centra ma nemohli vziať, tam potrebujete 70-80 eur mesačne, ja som mala desať eur.“ Nakoniec jej pomohli v Bratislave. Do krízového centra ju vzali aj bez prostriedkov, kým si nenájde prácu.

 

 

Silvia má dve dcéry. Obe sú veľmi úspešné hádzanárky. „Staršia má 18 rokov a už ju hádzaná aj živí. Je majsterkou Slovenska a chystá sa na majstrovstvá Európy do Barcelony. Mladšia trénuje v Bratislave“, hovorí pyšne Silvia a o tejto stránke svojho života hovorí s úsmevom.

 

 

Za to, že to niekam dotiahli, nevďačia len talentu a usilovnosti. „Mali sme šťastie na trénerky, nikdy im nebudem môcť splatiť, že mojím dcéram kupovali tepláky či tenisky,“ hovorí Silvia. Nedávno jej dcéra mala priniesť na druhý deň vypraný dres, ale Silvii v byte vypli elektrinu a nemohli ho vysušiť. Dcéra priniesla na tréning mokrý dres. „Keď sa to dozvedeli jej spoluhráčky, mama jednej z nich nám na druhý daň vybavila, že nám zapli prúd. Za veľa im všetkým vďačím,“ hovorí dojatá. 

 


Naplno sa tak venuje synovi, ktorý má dnes päť rokov. Silvia si privyrába, koľko jej to starostlivosť o syna dovolí. „Cez deň je v škôlke, tak do tretej môžem pracovať,“ vysvetľuje Silvia a vyratúva skrátené úväzky a upratovanie.  

 

 

Silvia si buduje nový život, ale stále rieši veľa problémov. Právnik z krízového centra jej už pomohol vysúdiť zákaz styku pre partnera, teraz bojujú o výživné. Silvia sa bojí, aby si partner nenárokoval na syna, o ktorého by sa však nevedel postarať.

 

 

Najviac si zatiaľ užíva ten pocit, že na ňu nikto nekričí, nemusí stáť pozore a báť sa. To je pre ňu celkom nový pocit šťastia. A nechce už o neho prísť. Užíva si každý deň, keď má svoj život pod kontrolou. "Chcem len pokojne žiť a starať sa o svoje úžasné deti. “

 

Salón DNJ Beauty&Style

Vlasy: Dušky Fungáč

Vizáž: Beata Szijartóová

Oblieka: Módny salón MiraMarce

 

 

Pozrite si premenu na videu Jany Maťkovej.