Žila v rodinnom dome v Jabloňovom s manželom, synom a kúpili si aj psa.  S nedostatkom peňazí bojovali často, preto, keď si manžel našiel prácu v Nemecku, vyzeralo to, že ich čakajú lepšie dni. „Bol preč z domu a posielal mi 50 eur na mesiac. Z toho som mala zaplatiť elektrinu, plyn, jedlo pre nás i žrádlo pre psa. Niekedy sme už nemali čo jesť, keby nebolo susedy, ktorá nám vypomáhala, neviem, ako by sem to zvládli,“ hovorí Oľga Šubinová a vymenúva, ako im narastali dlhy.

 

 

Oľga sama je vyučená sanitárka a opatrovateľka. Pracuje v Domove sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Stupave, ale veľa nezarába. „Musíme tam ovládať všetko od prvej pomoci až po smrť. Na 60 ľudí je tam 8 ošetrovateliek a dve sestry. Ja tak mám na starosti 7 až 8 klientov, čo nie je ľahká práca,“ hovorí.

 

 

Dlhé roky sa nevedela od manžela odpútať. „Bola som zamilovaná a nevidela to, čo videli ostatní. Chudla som, zo stresu mi vypadali aj vlasy,“ opisuje Oľga. Trpezlivosť ju opúšťala, keď neskôr našla u manžela nezaplatené účty, hoci mu na nich dala peniaze.   

 

 

Rozhodla sa, keď im už v dome nesvietila elektrina a nemali plyn, syn sa odsťahoval a rodina, hlavne otec, ju v tom radikálnom kroku podporili. „Odišla som do krízového centra a po deviatich rokoch manžela konečne opustila,“ hovorí Oľga.

 

 

V krízovom centre našla pokoj a odvahu postaviť sa na vlastné nohy. Keď jej dnes manžel volá, už mu mobil nezdvihne, sú v rozvodovom konaní a ona už s ním hovoriť nechce, aby ju znova neprehováral. „Som všetkým vďačná, že mi pomohli. Naučila som vnímať samu seba a viem, že to dokážem,“ hovorí.

 

 

V krízovom centre môže ešte pár týždňov ostať, potom by sa chcela presťahovať do ubytovne. „Chcela by som dokázať žiť sama, nezávisle od druhých, “ hovorí odhodlane. 

 

 

 

Pozrite si premenu aj na videu Janky Maťkovej

 

 

Pozrite si aj ďalši premenu: Ako sa z workoholičky stala učiteľka jógy