BRATISLAVA. Vo veku 88 zomrela legendárna česká herečka Květa Fialová. Informuje o tom portál iDnes.cz

Fialová sa narodila na Slovensku, kde žila do roku 1938. Po vojne študovala na Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU) v Brne. Po účinkovaní v regionálnych divadlách zakotvila v roku 1958 v pražskom Divadle ABC.

Okrem mnohých divadelných úloh je jej najznámejšou filmovou rolou stvárnenie Tornádo Lou vo filme Limonádový Joe aneb Koňská opera. 

 


"Fotografie mám veľmi rada, pretože je to taká pravda. Tieto sú veľmi zaujímavé a krásne," vyznala sa Květa Fialová, ktorá má tiež veľmi rada módu. "Vždy hovorím, že mám rada také nočné košele na deň, také voľné veci. Naopak nemám rada také, ako hovorím, od čalúnnika. Také obtiahnuté. Aj mladé telo je krásne vo voľnejšom oblečení," vyznala sa neskôr herečka. Foto - TASR.

 

 

Profil českej herečky Květy Fialovej


Herečka známa optimistickým prístupom k životu tvrdila, že "ľudia sú blázni, pretože si myslia, že starnúť je zlé. Mám teraz najkrajšie obdobie môjho života. A keď existuje reinkarnácia, v ktorú verím, tak sa nechcem narodiť mladá. Ja sa chcem zase narodiť v osemdesiatich rokoch a potom je to ešte len ono". Vzhľad zvodnej krásky predurčil legendárnu filmovú divu k úlohám vypočítavých dám, ktoré svoj atraktívny vzhľad využívali k dosiahnutie cieľov. K jej nezabudnuteľným filmom patrí napríklad Partie krásneho dragouna, Limonádový Joe alebo Ostře sledované vlaky.

Květa Fialová sa narodila 1. septembra 1929 na Slovensku, v obci Veľké Dravce v okrese Lučenec. Jej mama bola výtvarníčka a sochárka a otec český legionár. Rodina žila na Slovensku do roku 1938, potom boli nacionalistami prinútení odísť do Čiech. Po skončení druhej svetovej vojny sa šestnásťročná Fialová prihlásila k divadlu v Českom Těšíně, kde získala svoje prvé herecké skúsenosti. Neskôr vyštudovala konzervatórium v Brne a ďalšie štúdium na Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU) úspešne ukončila v roku 1950. Následne získala angažmán v divadlách v Opave, Českých Budějoviciach, Kolíne a na Slovensku v Martine. V roku 1958 českú herečku pre divadlo ABC angažoval Jan Werich, pričom tejto scéne ostala verná i po pripojení k Mestským divadlám pražským. V divadle ABC predviedla Fialová svoj talent v mnohých komediálnych a konverzačných rolách.

 


Foto - TASR


Pred kamerou debutovala vyhľadávaná herečka v roku 1949 a od tej doby natočila niekoľko desiatok filmov, televíznych inscenácii aj seriálov. V 60. rokoch 20. storočia sa objavila vo vojnových drámach Smrt si říka Engelchen (1963) alebo Ostře sledované vlaky (1966). Česká kinematografia získala v Květe Fialovej ideálnu predstaviteľku krásnych osudových žien a pôvabná herečka sa stala idolom mnohých žien i mužov. Jej životnou úlohou bola postava barovej speváčky Tornado Lou v paródii na divoký západ Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964). Podobné úlohy femme fatale si Fialová zopakovala tiež v snímkach Fantom Morrisvillu (1966), Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky 1967) alebo Partie krásného dragouna (1970).

V televízii sa obľúbená herečka objavila napríklad v inscenácii Vajíčko (1968), v seriáli Hříšní lidé města pražského (1968) alebo v komédii Adéla ještě nevečeřela (1977). Ako strašia dáma si Fialová zahrala babičku v populárnej komédii S tebou mě baví svět (1982) a neskôr roztržitú starenku v letnej komédii Účastníci zájezdu (2006). Svoje úlohy stvárnila legendárna umelkyňa s jemným šarmom, sebairóniou a typickou sebairóniou.

K vášňam a záľubám Květy Fialovej patrí cestovanie, najmä do orientálnych krajín. Z ciest si doniesla rôzne amulety a talizmany, zaujímala sa o budhizmus, okultizmus a čarodejníctvo.

Jej manželom bol až do jeho smrti režisér Pavel Háša, s ktorým má dcéru Zuzanu. Osobnosť obľúbenej herečky a jej pozitívny pohľad na život približuje dokument 13. komnata Květy Fialové (2006) alebo autobiografická kniha s názvom Květa Fialová o sobě, aneb ... čím hůře, tím lépe (Camis / Memoáry,1999).

 

Prečítajte si aj Zomrel herec Jan Tříska, spadol z Karlovho mosta