KARLOVE VARY, BRATISLAVA. Pôsobí ako milá a láskavá učiteľka, úplne oddaná svojej práci, pretože nemá vlastné deti a je vdova po armádnom dôstojníkovi. Keď sa deťom predstavuje ako nová triedna učiteľka, chce, aby jej žiaci hlavne povedali, čo robí ich otecko a mamička.

Učiteľka vo filme českého režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského ako milá učiteľka len pôsobí. V skutočnosti je to súdružka učiteľka, ktorá využíva atmosféru strachu a terorizuje svoje okolie. Kto jej z rodičov detí nevyhovie, tomu ukáže svoju moc. Nájdu sa však tri rodiny, ktoré sa rozhodnú učiteľke vzoprieť, a vzniknutú situáciu sa spoločne s riaditeľkou školy pokúsia zvrátiť.

Nadčasový príbeh o sile ľudského charakteru, odohrávajúci sa na začiatku 80. rokov, je inšpirovaný skutočnou udalosťou.

 

 

„Na scenári a na mojej postave sa mi páčilo, že nebolo jednoznačné, či ide o komédiu, alebo drámu. Snažila som sa učiteľku Drazdechovú v tejto polohe udržať, čo nebolo až také náročné, keďže moja postava bola výborne napísaná," spomínala podľa TASR na nakrúcanie predstaviteľka hlavnej úlohy Zuzana Mauréry. V postavách rodičov účinkujú herci Csongor Kassai, Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Judita Hansman, Martin Havelka, Ondřej Malý a ďalší.

 

 

Zuzana Mauréry zahrala učiteľku tak autenticky, že si za to v sobotu odniesla z filmového festivalu v Karlových varoch Cenu za ženský herecký výkon.

"Som šťastná, že som s ikonou českého filmu, režisérom Janom Hřebejkom, mohla spolupracovať," uviedla Mauréry pri preberaní prestížnej ceny. 

 

S režisérom Janom Hřebejkom.

 

Prvý majoritne slovenský film v hlavnej súťaži MFF Karlove Vary po piatich rokoch sa bude premietať v kinách od 21. júla.

"Nie je to primárne politický film, ale je trochu ťažké sa takejto nálepke vyhnúť. Hovoríme mu 'Pupendo s príbehom'," povedal Jan Hřebejk o filme. 

 

 

 

Pozrite si trailer k filmu Učiteľka:

 

Prečítajte si aj V Karlových Varoch tlieskal dav Janžurovej, Slovensko zanechalo významnú stopu