Aká múka na kysnuté cesto: Hladká, polohrubá alebo zmes hladkej a polohrubej? Pripravte si skvelé kysnuté cesto so ženami v meste.

Aká múka na kysnuté cesto

Pri pečení domáceho kysnutého cesta čelíme mnohým rozhodnutiam, ktoré môžu ovplyvniť jeho konečnú chuť a textúru. Jednou z kľúčových otázok je výber správneho typu múky.

Väčšina receptov na kysnuté cesto odporúča použitie hladkej múky, ale stretávame sa aj s návrhmi na kombináciu hladkej a polohrubej múky. Akú teda vybrať?

 • Hladká múka - Základ kysnutého cesta: Hladká múka je v pekárskom svete známa pre svoju univerzálnosť a schopnosť vytvárať jemné, nadýchané cesto. Vyznačuje sa jemnejšou textúrou a vyšším obsahom lepku v porovnaní s inými druhmi múky, čo je dôležité pre zachytenie vzduchových bubliniek počas fermentačného procesu. Vďaka tomu je ideálnou voľbou pre prípravu buchiet, závinov, osích hniezd a iného jemného kysnutého pečiva. Preosiatie hladkej múky pred pridaním do receptu zabezpečí ešte lepšiu vzdušnosť cesta.
 • Polohrubá múka - Pre rustikálnejšiu textúru: Na druhej strane, polohrubá múka môže pridať cestu trochu "tela", čo je žiaduce v niektorých tradičných receptoch. Ak hľadáte cesto s výraznejšou textúrou alebo chcete, aby vaše pečivo bolo trochu hustejšie, pridanie polohrubej múky môže byť tým správnym riešením.
 • Kombinácia hladkej a polohrubej múky - Mnohí pekári dosahujú skvelé výsledky kombináciou hladkej a polohrubej múky v pomere 1:1. Tento prístup kombinuje najlepšie z obidvoch svetov – jemnosť a elasticitu hladkej múky s rustikálnejšou textúrou, ktorú naopak pridáva polohrubá múka. Táto zmes sa môže výborne hodiť na všestranné domáce pečivo, ktoré má byť mäkké, ale zároveň trochu robustnejšie.

Výber múky pre kysnuté cesto teda závisí od osobných preferencií a požadovanej textúry pečiva. Či už uprednostňujete čistú hladkú múku pre nadýchané a jemné cesto alebo dávate prednosť kombinácii s polohrubou múkou pre pečivo s charakteristickou textúrou.

Kľúčom je experimentovanie a nájdenie vlastnej ideálnej kombinácie, ktorá bude vyhovovať vašim chutiam. Nezabudnite, že každá zmena môže viesť k odlišným, ale rovnako chutným výsledkom, ktoré obohatia váš pekársky repertoár. Skúste aj náš recept na banánový chlieb.

Alternatívne múky

Pri príprave kysnutého cesta sa tradične používa pšeničná múka (hladká alebo polohrubá), ale existuje niekoľko alternatív, ktoré môžete vyskúšať, najmä ak hľadáte bezlepkové možnosti alebo len chcete experimentovať s rôznymi chuťami a textúrami. Tu sú niektoré z nich:

 1. Špaldová múka - Je to starobylá forma pšenice s bohatšou, orechovejšou chuťou. Je bohatá na vlákninu a minerály a dá sa použiť namiesto pšeničnej múky, často v pomere 1:1. Má tendenciu byť trochu ťažšia, takže môže byť potrebné upraviť množstvo tekutiny v recepte.
 2. Celozrnná pšeničná múka - Hoci nie je alternatívou pre ľudí s intoleranciou na lepok, celozrnná pšeničná múka môže poskytnúť viac vlákniny a živín než jej rafinované varianty. Má výraznejšiu chuť a môže urobiť cesto ťažším, takže je dobré ju kombinovať s hladkou múkou.
 3. Ražná múka - Ražná múka pridáva bohatú, mierne kyslastú chuť a je ideálna pre výrobu chleba a iného kysnutého pečiva. Ražná múka má nižší obsah lepku, čo znamená, že cesto nemusí byť tak pružné ako pri použití pšeničnej múky.
 4. Bezlepkové múčne zmesi - Existuje množstvo bezlepkových múčnych zmesí, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre pečenie a môžu slúžiť ako náhrada pšeničnej múky. Často obsahujú kombináciu ryžovej múky, zemiakovej škrobovej múky, tapioky a xanthanovej gumy pre správnu textúru.
 5. Ovsená múka - Táto múka sa vyrába mletím celých ovsových zŕn a môže byť vynikajúcou alternatívou pre ľudí vyhľadávajúcich bezlepkové možnosti (za predpokladu, že ovsená múka bola spracovaná v bezlepkovom prostredí). Ovsená múka pridáva jemnú, orechovú chuť a vlákninu.
 6. Pohánková múka - Pohánka je bezlepková a má výraznú, mierne orechovú chuť. Je bohatá na proteíny, vlákninu a minerály. Pohánková múka môže cesto zafarbiť do sivasta a je vhodná pre recepty, ktoré si môžu dovoliť robustnejšiu chuť a štruktúru.

Pri použití týchto alternatívnych múk je dôležité pamätať na to, že výsledná textúra a chuť cesta sa môže líšiť od tradičných receptov s pšeničnou múkou. Môže byť tiež potrebné experimentovať s pomermi a prísadami, ako je xanthanová guma alebo vajcia, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu a štruktúru cesta. Skúste aj náš článok o tom aká múka ide do bryndzových halušiek

Recept na kysnuté cesto pre pečené buchty

Ingrediencie na 30 buchiet

 • Múka: 250 g hladká + 250 g polohrubá - Mlieko: 250 ml (vlažné) - Cukor: 3 polievkové lyžice kryštálového cukru - Vanilínový cukor: 1 balíček - Prášok do pečiva: ½ balíčka - Droždie: ½ kocky čerstvého droždia - Med: 1 polievková lyžica - Soľ: ½ čajovej lyžičky - Maslo: 100 g (rozpustené) - Olej: 1 deciliter,

Postup receptu

 1. Príprava kvásku: Do 1 dcl vlažného mlieka rozdrobíme droždie. Pridáme 1 polievkovú lyžicu kryštálového cukru. Vymiešame a necháme na teplom mieste nakysnúť.
 2. Príprava cesta: Do väčšej misy preosejeme múku. Pridáme zvyšný cukor, vanilínový cukor, prášok do pečiva, soľ, med, olej, zvyšné vlažné mlieko a nakysnutý kvások. Zmes vymiesime ručne alebo mixérom na hladké, nelepivé cesto. Poprášime múkou, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť cca 1,5 hodiny, kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.
 3. Príprava na pečenie: Cesto vyvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a narežeme na štvorčeky a pridáme džem, buchty zatvorime. Poukladáme na plech, necháme 20 minút podkysnuť a pečieme na 170 stupňov asi 40 minút. Podrobnejšie si pozrite recept na pečené buchty.

Tento recept na kysnuté cesto poskytuje výborný základ pre prípravu nadýchaných a chutných bucht s rôznymi náplňami. Nezabudnite cesto nechať dostatočne nakysnúť a pred pečením ho nechať ešte chvíľu odpočívať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Dobrú chuť. Skúste aj náš článok aká múka na šišky.

Videorecept