Ak vám nie je celkom jasné, ako tvarovať kávové zrná, tak tu je podrobný návod ako si doma pripraviť tieto obľúbené koláčiky. Šťastné a veselé tentoraz so ženami v meste.

Ako tvarovať kávové zrná

Pripraviť si doma kávové zrná je fascinujúci a zároveň príjemný kulinársky zážitok, ktorý vás prenesie do sveta kreativity a sladkej chuti. Tento recept, ktorý kombinuje bohaté chute masla, BB pudingu, práškového cukru, rumu a aromatickej mletej kávy, vytvára neodolateľné sladké pochúťky, ktoré skvele dopĺňajú každú sviatočnú tabuľu alebo kávový rituál.

Pútavé na tomto recepte je, že nevyžaduje varenie a ponúka jednoduché, ale efektívne techniky na spracovanie a tvarovanie. Cesto, ktoré je základom týchto zákuskov, je nenáročné na prípravu a poskytuje ideálnu textúru pre ďalšiu manipuláciu. 

Tvarovanie koláčikov do malých zŕn je nielen zábavné, ale tiež vám umožňuje precízne kontrolovať veľkosť a tvar každého kúsku. Použitím noža alebo zadnej strany varešky na vytvorenie charakteristického švu v strede zrnka dodáte týmto sladkým pochúťkam autentický vzhľad pravého kávového zrna. Poleva z kvalitnej čokolády s vyšším obsahom kakaa a kokosového oleja pridáva nielen estetický nádych, ale tiež zaručuje, že vaše kávové zrná budú mať bohatú a lákavú chuť.

V kombinácii so samotným cestom vytvára poleva kontrast textúr a chutí, ktorý je neodolateľný pre každého milovníka sladkostí. Na záver, tieto kávové zrná môžete uskladniť v chladničke a servírovať ako vychladenú pochúťku, čím získajú ešte lepšiu konzistenciu a chuť.

Tento recept ako tvarovať kávové zrná je nielen skvelým spôsobom, ako vytvoriť jedinečné a chutné zákusky, ale tiež ponúka príležitosť na zdokonalenie vašich zručností v domácom pečení. Vyskúšajte a uvidíte, že vytvorenie týchto kávových zŕn môže byť rovnako príjemné ako ich konzumácia.

Ako na to?

Tvarovanie kávových zŕn z cesta je zábavný a kreatívny proces. Tu je postup, ako ich vytvarovať:

 • Postup tvarovania kávových zŕn: Príprava cesta: Po zmiešaní všetkých surovín (BB puding, maslo, práškový cukor, rum a mletá káva) do misky, spracujte zmes do kompaktného cesta. Ak je cesto príliš tuhé, pridajte trochu viac rumu.


   
 • Formovanie valčekov: Z pripraveného cesta urobte valčeky - ich veľkosť závisí od toho, ako veľké chcete mať hotové kávové zrná. Ako referenciu môžete použiť hrúbku prsta.


   
 • Rezanie na kúsky: Valčeky nakrájajte na rovnaké, približne 1 cm dlhé kúsky. Tieto kúsky budú základom pre vaše kávové zrná.


   
 • Tvarovanie zŕn: Každý kúsok cesta jemne ušúľajte medzi dlanami alebo na pomúčenej doske do tvaru kávového zrna. Konce zrná by mali byť mierne sploštené a stred zrná zaoblený.


   
 • Vytvorenie charakteristického vzhľadu: Pomocou noža alebo zadnej strany varešky jemne zatlačte do stredu každého zrnka, aby vznikol charakteristický šev, ktorý majú pravé kávové zrná.


   
 • Ukladanie na pečenie: Hotové zrná opatrne ukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie alebo na mriežku.

Po dodržaní týchto krokov budete mať krásne tvarované kávové zrná pripravené na ďalšie spracovanie, ako je obaľovanie v čokoládovej poleve. Tento proces je nielen jednoduchý, ale poskytuje aj priestor pre tvorivé vyjadrenie a dáva výsledným zákuskom osobitý vzhľad.

Kompletný postup receptu

 • Ingrediencie na cesto: 2 balenia BB pudingu (250+250 g), 250 g práškového cukru, 250 g masla, 100 ml rumu (podľa chuti aj viac), 5 zarovnaných kávových lyžičiek mletej zrnkovej kávy (podľa chuti a hustoty cesta aj viac),
 • Na čokoládovú polevu: 100 g čokolády (s vyšším podielom kakaa, minimálne 52 %), 3 polievkové lyžice kokosového oleja (oleja),

Postup

 1. BB puding nevaríme. Všetky ingrediencie na cesto (puding, maslo, práškový cukor, rum a kávu) dáme do misky a vymiesime spracujeme cesto.
 2. Hustotu cesta si strážime množstvom rumu. Následne si z cesta urobíme valčeky, z ktorých narežeme rovnaké, malé valčeky. Malé kávové valčeky ušúľame do tvaru zrna, ktoré potom v strede zatlačíme nožom alebo vareškou, aby mali vzhľad kávového zrna.
 3. Hotové kávové zrná ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie alebo na mriežku.
 4. Nad parou si pripravíme čokoládovú polevu. Kávové zrná potierame polevou pierkom, aby sa celé pekne obalili. Dáme na chvíľu do chladu, tak ich potrieme ešte raz. A máme hotovo.

Tip od žien v meste: Kávové zrná skladujeme v chlade, najlepšie v dóze. Teplom čokoláda zmäkne. Také dobre vychladené chutia najlepšie. Domáce kávové zrná sú prudko jedlé, vyzerajú tiež veľmi efektne. Prípravu zvládne aj každý začiatočník. Vyskúšajte.

Videorecept