BERLÍN. Angela Merkelová sa vzdá predsedníckeho postu v Kresťanskodemokratickej únii Nemecka (CDU), ale ostane nemeckou kancelárkou. Informovala o tom agentúra AP. Merkelová to oznámila deň po voľbách v spolkovej krajine Hesensko, kde CDU síce vyhrala, ale dosiahla najhorší výsledok od roku 1966.

Merkelová viedla CDU ako prvá žena od roku 2000. V roku 2005 sa stala nemeckou kancelárkou a na tejto pozícii chce pokračovať podľa nemeckých médií aj ďalej.

 

Chce ostať mimo politiky

Merkelová už nebude kandidovať do nemeckého parlamentu po tom, ako vyprší jej súčasný mandát. Neprijme ani žiadny post v sídle Európskej únie v Bruseli, informovala v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z jej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU).

Merkelová sa na stretnutí vedenia CDU, ktoré diskutuje o značných stratách konzervatívneho bloku v dvoch krajinských voľbách v priebehu dvoch týždňov, vyjadrila, že už nebude kandidovať na predsednícky post. V minulosti tvrdila, že obe funkcie patria k sebe.

 

 

Prečítajte si

      

 

Seehofer: Je hanba, že ostane kancelárkou  

 

Šéf Kresťanskosociálnej únie (CSU), minister vnútra Horst Seehofer, uviedol, že "je to hanba", že Merkelová plánuje odstúpiť z postu šéfky CDU, aj keď chce ostať kancelárkou.


Bývalý šéf frakcie konzervatívneho bloku CDU/CSU v Bundestagu Friedrich Merz povedal, že bude kandidovať na predsednícky post, uviedli zdroje pre DPA. CDU by mala usporiadať svoj zjazd v decembri, na ktorom by sa mohlo vymeniť vedenie.

Agentúra AP pripomína, že jej predchodca na kancelárskom poste Gerhard Schröder odstúpil z funkcie predsedu svojej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v roku 2004, ale zostal kancelárom.