Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok kritizoval brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara za to, že na Facebooku podporne reagoval na "mimoriadne drzé" urážky namierené proti francúzskej prvej dáme Brigitte Macronovej, píše tlačová agentúra AFP.  Bolsonaro, ktorý má 64 rokov a 37-ročnú manželku Michelle sa na sociálnej sieti nepriamo vysmieval 41-ročnému Macronovi, ktorý má 66-ročnú manželku Brigitte. 

 

Francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte. Foto - TASR/AP

 

Macron kritizoval brazílskeho prezidenta

"Čo na to môžem povedať? Je to smutné. Je to smutné po prvé preňho, a po druhé aj pre Brazílčanov," uviedol Macron na tlačovej konferencii vo francúzskom meste Biarritz, kde sa od soboty do pondelka koná summit lídrov skupiny G7.

 

 

Brazílske ženy sa podľa jeho slov nepochybne hanbia za vyjadrenia svojho prezidenta. Macron dodal, že dúfa, že Brazília bude mať čoskoro prezidenta, ktorý sa bude vedieť správať podľa štandardov, ktoré si funkcia hlavy štátu vyžaduje. Macron Bolsonara obvinil aj z toho, že pre termín u holiča zmeškal dohodnuté stretnutie s francúzskym ministrom zahraničných vecí Jeanom-Yvom Le Drianom.

 

Macron a Bolsonar sa hádajú pre požiare dažďového pralesa

Vzťah medzi Macronom a Bolsonarom vyhrotil verejný spor týkajúci sa rozsiahlych požiarov v amazonskom dažďovom pralese. Bolsonaro odsúdil Macronovu snahu diskutovať o nich na summite G7.

Francúzsky prezident sa domnieva, že Bolsonaro mu na tohtoročnom summite G20 v Osake klamal v otázke postoja Brazílie ku klimatickej zmene. V dôsledku toho chce Francúzsko zablokovať obchodnú dohodu Mercosur medzi Európskou úniou a juhoamerickými štátmi.