LONDÝN, BRATISLAVA. Spor trval dva roky, ale letušky britskej spoločnosti British Airways si presadili svoje. V 21. storočí im zamestnávateľ dovolil nosiť v zamestnaní nohavice. Doteraz mali striktný príkaz nosiť sukne, aj v zime, aj pri zdravotných problémoch.

„Letušky sa už nemusia triasť zimou a môžu sa chrániť aj na miestach, kde hrozí nebezpečenstvo malárie alebo vírusu zika,“ povedal pre denník Guardian Matt Smith z odborov, ktoré letecký personál zastupujú.

 

Britské letušky pózujú s novou oficiálnou "bondovku" pod názvom Solo pred hotelom Dorchester v Londýne v roku 2013. 

 

Dvojaké pravidlá

Letecká spoločnosť sa doteraz bránila tým, že každý, kto je u nej zamestnaný, akceptoval pravidlá. Tie však boli nastavené dvojako, iné platili pre zamestnancov a zamestnankyne, ktoré nastúpili pred rokom 2010 a iné pre tých, ktorí tam pracujú posledných päť rokov. Ženy, ktoré nastúpili pred rokom 2010, mohli nosiť aj nohavice, tie, čo prišli po roku 2010 mali príkaz nosiť sukne.

Proti nariadeniu neboli len ženy, ktorý sa tzv. Mixed Fleet týkal. Až 83 percent zamestnancov leteckej spoločnosti v prieskume uviedlo, že by si ženy mali mať možnosť vybrať medzi sukňou a nohavicami. Manažment bol dlho proti.  

Celkovo sú podmienky pre letecký personál, ktorý  nastúpil po veľkom štrajku v roku 2010 nastavené horšie. Majú nižšie mzdy, viac lietajú na dlhé i krátke trate, a nemohli nosiť nohavice ako ich kolegyne, ktoré pracovali v leteckej spoločnosti už pred rokom 2010.

 

Bábika letušky španielskej leteckej spoločnosti Iberia počas štrajku v roku 2013.

 

Sukne sú diskriminácia

Nohavice sú témou v mnohých v leteckých spoločnostiach. V roku 2013 ich riešila juhokórejská letecká spoločnosť Asiana Airlines potom, čo národná komisia pre ľudské práva označila povinné sukne za diskrimináciu. Napokon spoločnosť ustúpila a povolila asi trom tisíckam zamestnankýň vybrať si medzi sukňou a nohavicami. Spoločnosť, ktorá existuje 25 rokov, má pre letušky desaťstranový kódex obliekania, kde je určená aj veľkosť náušníc, farba vlasov a druh očných tieňov.

Na uniformách a vzhľade letušiek si dávajú letecké spoločnosti veľmi záležať.

Podľa online prieskumu z roku 2015 ich najkrajšie má ruská letecká spoločnosť Aeroflot, na druhom mieste práve British Airways a tretia je nemecká Lufthansa.   

 

Letušky spoločnosti Lufthansa v tradičnom bavorskom oblečení "Blaudruck Dirndl" v roku 2008.

 

Prečítajte si aj Nová Barbie nebude len sexi štíhla, nabrala reálne miery