PRAHA. Do druhého kola prezidentských volieb v ČR, ktoré sa uskutoční o dva týždne, postupujú Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Vyplýva to z takmer úplných volebných výsledkov, ktoré zverejnila Česká televízia. 

Po zrátaní hlasov z vyše 98 percent okrskov je na prvom mieste Zeman so ziskom 38,87 percenta. Drahoš získal 26,45 percenta hlasov. Obaja kandidáti sa zídu v druhom, rozhodujúcom kole, ktoré sa bude konať 26. a 27. januára. Podľa odhadov ČTK odvolilo 60 percent občanov, pred piatimi rokmi bola účasť v prvom kole viac ako 61 percent  

 

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš a jeho manželka Eva.  Foto - TASR 

 

Diskusia žien kandidátok

O post nového českého prezidenta sa celkovo uchádzalo deväť kandidátov, ani jedna žena. V predvolebnej kampani mnohých zaujala debata žien kandidátov, ktoré by sa mohli stať prvými dámami. Ivana Zemanová sa diskusie nezúčastnila, tak ako jej manžel, ktorý odmietol verejne diskutovať so súpermi.

 

 

Protest polonahej aktivistky

Priebeh volieb poznačil incident z 13. pražského obvodu, kde polonahá aktivistka feministického hnutia Femen, Ukrajinka Anželina Diašová, na prvý raz zabránila odvoliť úradujúcemu prezidentovi Milošovi Zemanovi. Postavila sa mu do cesty s nápisom Zeman - Putin's slut (Zeman - Putinova fľandra) na hrudi. Ochranka zasiahla, ženu zadržali a prezidentovi po krátkom čase umožnili vhodiť hlas do urny.