Ženy v meste
Aktivistka hnutia Femen prišla pre Zemana o prácu, bola učiteľkou v škôlke

Aktivistka hnutia Femen prišla pre Zemana o prácu, bola učiteľkou v škôlke

Viem, že niektorí rodičia sa za mňa veľmi hanbia a sťažujú sa na moju aktivitu. Podľa mňa sú niektorí ľudia príliš konzervatívni a je pre nich ťažké akceptovať niekoho, kto robí niečo nezvyčajné, uviedla 20-ročná aktivistka Diašová, ktorá má ukrajinskú matku a otca z Angoly.

Redakcia Žien v meste · 12. februára 2018 · 2 min čítania

 

KYJEV. Aktivistka ženského hnutia Femen, Ukrajinka Anželina Diašová, ktorá sa v januári polonahá vrhla pred českého prezidenta Miloša Zemana, prišla pre svoje radikálne aktivity o zamestnanie učiteľky v kyjevskej materskej škole. Informovala o tom v nedeľu rozhlasová stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Jej prepustenie prišlo po tom, ako počas prvého kola volieb novej hlavy štátu ČR vybehla vo volebnej miestnosti v Prahe pred Zemana, majúc na obnaženej hrudi nápis „Zeman – Putinova štetka“, pričom rovnaký slogan i kričala. Dostala za to zákaz vstupu do krajiny na jeden rok a musela Českú republiku opustiť do troch dní.

 

Prečítajte si

Ukrajinku, ktorá počas volieb vybehla pred Zemana, vyhostili z Česka

 

Ľudia sú konzervatívni

„Bola som prepustená, pretože pôsobím vo Femene. Viem, že niektorí rodičia sa za mňa veľmi hanbia a sťažujú sa na moju aktivitu. Podľa mňa sú niektorí ľudia príliš konzervatívni a je pre nich ťažké akceptovať niekoho, kto robí niečo nezvyčajné,“ uviedla dvadsiatnička Diašová, ktorá má ukrajinskú matku a otca z Angoly.

Aktivistka, ktorá pochádza z mesta Chmeľnyckyj, dodala, že dôsledkom svojej činnosti ju vylúčili aj z blogu, kde písala o móde a prispievala hodnoteniami reštaurácií. Napriek týmto skúsenostiam je mladá žena odhodlaná v aktivitách hnutia Femen, ktorého členkou je podľa RFE/RL už približne osem rokov, pokračovať i naďalej.

 

Prečítajte si

Česko 2018: Historická križovatka​​​​​​​

 

Väzenie na päť rokov

Vlani v júli zinscenovala demonštráciu proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, keď mal v Kyjeve stretnutie s ukrajinským náprotivkom Petrom Porošenkom. Protest viedol k jej obvineniu z chuligánstva a vzpieraniu sa polícii. Ak ju súd uzná za vinnú, hrozí Diašovej trest maximálne päť rokov za mrežami.

Svoj najznámejší čin predviedla vlani v septembri pred kvalifikačným zápasom na majstrovstvá sveta vo futbale, ktorý sa konal medzi Ukrajinou a Tureckom v ukrajinskom Charkove. Tesne pred začiatkom hry Diašová prebehla polonahá cez ihrisko a na holej hrudi mala nápis (turecký prezident) „Erdogan je vrah“.

Zdieľať

Mohlo by vás zaujímať

Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu

Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie

Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026

Zomrela legendárna speváčka Dolly Parton, vzor ženskej emancipácie

Vo veku 80 rokov zomrela americká speváčka, autorka piesní, herečka a filantropka Dolly Parton. Oznámil to synovec umelkyne Bryan Seaver vo videu na Instagrame. Dolly Parton uviedli v máji 2022 do rokenrolovej siene slávy, ktorá ju označila za „žijúcu legendu a vzor ženskej emancipácie“ s tým, že rozšírila okruh poslucháčov country hudby a obzory nespočetných

Redakcia Žien v meste · 25. augusta 2026