
Progresívne Slovensko bude viesť Michal Šimečka, dve ženy sú podpredsedníčkami
Progresívne Slovensko volilo do predsedníctva strany podľa kvót. Na úrovni členov a členiek predsedníctva tak majú ženy garantované 40-percentné zastúpenie – rovnako ako muži.
Redakcia Žien v meste · 7. mája 2022 · 1 min čítania
Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) bude viesť Michal Šimečka. Delegáti hnutia ho zvolili na sobotňajšom sneme za predsedu PS. Vo funkcii nahradí Irenu Bihariovú. Podpredseda europarlamentu Michal Šimečka bol jediným kandidátom, ktorý sa o post predsedu uchádzal. Podporu mu hlasovaním vyjadrilo 152 zo 156 prítomných delegátov.
Šimečka a ciele strany
Nový predseda PS predstavil tri hlavné ciele, ktoré bude chcieť hnutie dosiahnuť. „Je to férová a spravodlivá krajina pre všetkých, európska kvalita života pre všetkých a zelené Slovensko,“ vyhlásil Šimečka. Vylúčil prípadnú spoluprácu so Smerom-SD a „fašistami“. „So starými, ktorí tu už boli, aj tými, čo prídu.“ Hnutie tiež podľa jeho slov neuvažuje ani o spolupráci s Hlasom-SD.
Progresívne Slovensko má kvóty na ženy
Snem si tiež zvolil podpredsedov hnutia, stali sa nimi Irena Bihariová, Lucia Plaváková, Martin Hojsík, Michal Truban a Tomáš Valášek. Členmi predsedníctva budú Simona Petrík, Beáta Jurík, Zora Jaurová, Ingrid Kosová, Tamara Stohlová, Jana Hanuliaková, Ivan Štefunko, Michal Wiezik, Branislav Vančo, Dávid Dej, Ondrej Prostredník a Michal Sabo.
Progresívne Slovensko má kvóty pri voľbách do predsedníctva strany, na úrovni členov a členiek predsedníctva tak majú ženy garantované 40-percentné zastúpenie – rovnako ako muži.
Irena Bihariová viedla PS od júna 2020. Už skôr vyhlásila, že považuje Šimečku za svojho prirodzeného nástupcu. „To, čo sa naučil v Európskom parlamente, a vedel v tom plávať, ako sa vytvárajú spojenectvá, koalície, strategické dohody, je nevyhnutná výbava pre predsedu,“ povedala na sneme. Pred ňou šéfoval hnutiu Michal Truban.
Mohlo by vás zaujímať
Očarujúce túry na Slovensku: ľahké i náročné trasy
Najzaujímavejšie túry na Slovensku sme prešli osobne a ponúkame vám ľahšie i náročnejšie trasy, podľa toho, či plánujete poldenný alebo celodenný výlet, či budete sami alebo s deťmi či priateľmi.
Redakcia Žien v meste · 28. augusta 2026
Budem dobrá mama? Odborníci radia, ako na materstvo s ľahkosťou
Príchod nového člena do rodiny je jedným z najkrajších, no zároveň najnáročnejších období v živote ženy. Tehotenstvo mení priority, telo aj psychiku a prináša množstvo otázok. Tie si kladú všetci členovia rodiny. Dojčenská voda Zlatíčko sa preto spojila s renomovanými špecialistami a pripravila praktického sprievodcu materstvom. Zameriava sa na ženskú dušu, ale aj na komunikáciu so starším
PR · 20. augusta 2026
Ako sa schladiť v meste, v byte či v dome? Tu je našich 6 odskúšaných tipov
Extrémne teplých dní pribúda, a tak rozmýšľanie, ako ostať v tieni a schladiť sa, začína byť stále existenčnejšie. Ako sa schladiť v rozpálenom meste či v byte a v dome? Poradíme vám 6 odskúšaných tipov
Marianna Piršelová · 2. augusta 2026



