Súčasná predsedníčka mimovládnej strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová končí, na najbližšom sneme 7. mája v Bratislave bude kandidovať na post podpredsedníčky hnutia. TASR o tom informoval vedúci komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Bihariovú nahradí Šimečka

Jediným kandidátom na predsedu Progresívneho Slovenska je Michal Šimečka, ktorý je momentálne podpredseda PS i europarlamentu. Najvyššie postavený Slovák v histórii Európskeho parlamentu tak povedie Progresívne Slovensko do komunálnych, krajských a do parlamentných volieb v roku 2024 ako líder strany.

"V Progresívnom Slovensku to nikdy nebolo o jednom človeku a ja tiež nie som prilepená na stoličke predsedníčky. Vojna na Ukrajine spôsobila, že témy zahraničnej politiky sú a v najbližšom čase budú vo verejnom priestore kľúčové, preto považujem Michala Šimečku za najvhodnejšieho predsedu nášho hnutia," uviedla Bihariová.

Šimečku považuje za svojho prirodzeného nástupcu, ktorý povedie hnutie do najbližších volieb. Bihariová sa chce ako podpredsedníčka venovať najmä sociálnym a ľudskoprávnym témam.

Šimečka chce vybudovať liberálne hnutie

Šimečka by chcel ako predseda PS vybudovať hnutie, ktoré háji liberálne hodnoty, prozápadné smerovanie a boj proti klimatickej kríze, ale má aj kvalitný ekonomický, zdravotnícky či vzdelávací program. 

"Slovensko čaká neskutočne náročné obdobie - pokračujúca vojna na Ukrajine a obrovská geopolitická neistota, skokové zdražovanie potravín, energií a bývania, stúpajúca nevraživosť v spoločnosti," myslí si Šimečka.Parlamentné voľby v roku 2024 budú podľa neho zápasom o demokraciu a európsku budúcnosť Slovenska. "Ako podpredseda Európskeho parlamentu preto využijem všetky svoje kontakty, skúsenosti a možnosti, aby demokracia a európska budúcnosť Slovenska odolali hrozbám extrémistov a populistov," vyhlásil.

Za podpredsedov hnutia kandidujú okrem Bihariovej aj Zora Jaurová, Lucia Plaváková, Martin Hojsík, Michal Truban a Tomáš Valášek. Na 12 pozícií členov predsedníctva kandiduje spolu 30 kandidátov.