Mimovládna strana Progresívne Slovensko zavádza kvóty pri voľbách do predsedníctva strany. Predsedníctvo strany rozhodlo, že na podpredsedníckych pozíciách a na úrovni členov a členiek predsedníctva budú mať ženy garantované 40-percentné zastúpenie  - rovnako ako muži.

Na sociálnej sieti to uviedla feministická PSF Platforma, ktorá v rámci strany rieši otázky rodovej rovnosti.

Kvóty pre ženy v predsedníctve PS

“Nadchádzajúci volebný snem PS 7. mája 2022 bude z hľadiska rodovej rovnosti v slovenskej politike (i spoločnosti) prelomový,” napísala platforma. Kvóty označila za overený, efektívny, jednoduchý a rýchly nástroj na zvýšenie zastúpenia žien vo volených funkciách. “Môžu byť použité ako dočasný nástroj na zmiernenie nerovností,” vysvetlila.

Progresívne Slovensko momentálne vedie Irena Bihariová, ktorá sa však na sneme už nebude uchádzať o post šéfky strany. Nahradí ju Michal Šimečka, ktorý je momentálne podpredsedom PS. Šimečka, zároveň podpredseda Európskeho parlamentu a najvyššie postavený Slovák v histórii tejto inštitúcie, tak povedie Progresívne Slovensko do komunálnych, krajských a do parlamentných volieb v roku 2024 ako líder strany.

Kvóty budú prvý raz

Podľa podpredsedníčky strany Zory Jaurovej kvóty nesúvisia s odchodom Ireny Bihariovej z čela strany. “Princíp "kvót", resp. vyrovnaného zastúpenia mužov a žien v orgánoch hnutia bol schválený už na minulom sneme v máji 2020. Bol prijatý výraznou väčšinou hlasov delegátov a prvýkrát bude implementovaný na sneme tento rok, takže nemá žiaden súvis s odchodom Ireny Bihariovej z postu predsedníčky,” uviedla pre Ženy v meste Jaurová s tým, že vyrovnané zastúpenie mužov a žien považuje strana za dôležitú hodnotu progresívnej politiky a cestu k lepšiemu a spravodlivejšimu spravovaniu verejných vecí.

Kvóty pre zvýšenie žien v politike na Slovensku nefungujú.  Ako uvádza portál Euroactiv výskumy v Európskej únii potvrdzujú, že zavedenie kvót zvýšilo reprezentáciu žien v priemere o desať percentuálnych bodov. Napriek tomu nemá povinné kvóty v parlamente zavedené žiadna členská krajina EÚ.