
Recepčná odmietla topánky na vysokých opätkoch. Prepustili ju
Petíciu na podporu 27-ročnej Londýnčanky podpísalo za necelé dva dni 110-tisíc ľudí. Británia diskutuje o sexizme a dress code v práci.
Redakcia Žien v meste · 13. mája 2016 · 2 min čítania
LONDÝN, BRATISLAVA. Keď odmietla nosiť v práci topánky na vysokom opätku, prepustili ju. Prípad 27-ročnej Londýnčanky Nicoli Thorpovej hneď na to rozpútal debatu o sexizme v Británii a hraniciach dress codu vo firmách. Petíciu na podporu Thorpovej podpísalo podľa denníka Guardian na sociálnych sieťach za necelých 48 hodín 110-tisíc ľudí.
„Vo Veľkej Británii je stále legálne požadovať od členky personálu, aby nosila vysoké opätky aj proti jej vôli. Zákony predpísaného obliekania (dress code) by mali byť zmenené tak, aby žena mala možnosť nosiť aj nízke topánky v práci, ak si to želá. Súčasný dress code je zastaraný a sexistický,“ píše sa v petícii podľa denníka The Guardian.
(2).jpg)
Muži nemusia
Dress Code poradenskej spoločnosti PwC, kde Thorpová pracovala ako recepčná, predpisoval žene v jej pozícii, aby nosila opätky vo výške 5 až 10 centimetrov. Žena sa sťažovala, že nosiť také vysoké topánky je pre ňu utrpením.
„Opýtala som sa ich, či by túto požiadavku musel splniť aj muž a oni sa mi vysmiali. Podľa mňa tak ide o nezmyselnú požiadavku a o znak sexizmu,“ povedala pre BBC.
S debatou, ktorú jej prípad vyvolal, je mladá žena spokojná. „Ukazuje sa, že je to dôležitá téma a ide správnym smerom. Otvoril sa dialóg pre ženy, aby hovorili, ako sa cítia v práci a ako sa majú obliekať,“ dodala podľa BBC.
Just filmed an IV with #NicolaThorp about being sent home for not agreeing to wear heels at work.#heelgate pic.twitter.com/PAnR0Gr9pk
— Light Hackers (@LightHackers) May 11, 2016
Odôvodnené obliekanie
Britské zákony dovoľujú zamestnávateľom prepustiť zamestnanca, ak nedodržiava v práci „odôvodnený“ štýl obliekania. Môžu platiť aj rozdielne požiadavky na mužov a ženy.
Nosenie vysokých opätkov však podľa odborníkov nie je len o otázkou imidžu firmy, ale aj zdravotným problémom. Nie každá žena je schopná chodiť na vysokých opätkoch a môže jej to spôsobovať problémy.
Firma Portico, ktorá recepčnú zamestnala a ponúkla firme PwC, pripustila, že je to problém a zmenila postoj. „S okamžitou platnosťou môžu všetky ženy v práci nosiť ploché topánky,“ uviedla podľa BBC.
Prečítajte si aj Kráľovná Alžbeta II. povedala o Číňanoch, že boli veľmi hrubí
Mohlo by vás zaujímať
Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu
Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie
Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026
Dr. Michaela Musilová pracovala 6 dní pod vodou. Získala unikátnu certifikáciu akvanautky
Dr. Michaela Musilová získala unikátnu certifikáciu „akvanautky“ od Profesijného združenia inštruktorov potápania vďaka misii SEA STAR.
Redakcia Žien v meste · 25. augusta 2026
Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali za domáce násilie
Jacques Moretti, majiteľ baru Le Constellation, kde pri požiari vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana zomrelo 41 prevažne mladých ľudí, je vo väzbe. Podľa miestnych médií majiteľa baru v Crans-Montane obvinili z domáceho násilia voči svojej manželke, ktorá je zároveň spolumajiteľkou podniku. Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali O zatknutí muža ako prvá v nedeľu informovala televízna
Miriam Zsilleová · 24. augusta 2026



