Britský kráľovský dvor vtedy pripravil čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi honosné prijatie. Najpôsobivejším momentom jeho štvordňovej návštevy bola cesta prezidenta a kráľovnej Alžbety II. v pozlátenom kočiari po triede Mall centrum Londýnom k Buckinghamskému palácu. Kráľovná neskôr na slávnostnej večeri hovorila o „míľniku“ a posilnení vzťahov oboch krajín „na niekoľko budúcich rokov“.

 

Čínsky prezident Si Ťin-pching a britská kráľovná Alžbeta II. 

 

Boli veľmi hrubí

V utorok na prvej záhradnej párty roka v Buckinghamskom paláci sa však k čínskej návšteve vyjadrila kráľovná neobvykle kriticky. Rozprávala sa s veliteľkou polície v Londýne Luci D´Orsiovou, ktorá mala na starosti bezpečnosť počas návštevy čínskeho prezidenta.

Veliteľku za jej pôsobenie počas návštevy veľmi chválili zvlášť preto, že čínska strana jej prácu veľmi podkopávala.

Kráľovná sa na párty D ´Orsiovej opýtala: „Boli veľmi hrubí na veľvyslankyňu, áno?" Veliteľka odpovedala: „Áno, boli." Incident, ktorý neopísala, označila veliteľka „za veľmi hrubý a nediplomatický.“

 

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) s manželkou Pcheng Li-jüan a britská kráľovná Alžbeta II. s manželom britským princom Philipom.

 

Kráľovná nekomentuje

Konverzáciu zachytil na videozázname oficiálny kameraman Buckinghamského paláca. Hovorca paláca však odmietol kráľovnine výroky komentovať ako jej súkromnú konverzáciu a zopakoval,  že čínska návštevy bola extrémne úspešná. Kráľovná Alžbeta II. sa vyhýba komentovanie politických udalostí. 

Kráľovský dopisovateľ BBC Peter Hunt pripomína, že je to neobvyklá situácia, pretože podobné vyjadrenia z Buckinghamského paláca nezaznievajú časti a skôr ich povie kráľovnin manžel.  

Ako píše Washington Post čínski úradníci sú známi tvrdými požiadavkami, ktoré majú počas oficiálnych návštev svojich činiteľov, ale toto je prvý raz, keď kráľovná s tými vyslovila nesúhlas. 

 

Protest proti návšteve čínskeho prezidenta a porušovaniu ľudských práv v Číne. 

 

Prečítajte si aj Kráľovná Alžbeta II. je rekordérkou na britskom tróne