S obťažovaním od cudzích mužov sa to pre mňa za posledné roky zlepšilo. Nerobím si ilúzie, že by sa zmenila spoločnosť alebo, že by sa Slovensko zlepšilo v tejto téme nejako zásadne, ale nejako som jednoducho mala šťastie. Za posledný mesiac sa však kvalita môjho života znížila práve preto, že takmer denne zažijem na ulici sexuálne obťažovanie.

Zmenila to úplne jednoduchá, zdanlivo banálna vec. Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerá ulica, po ktorej denne prechádzam ráno do práce a večer z práce. Po ktorej chodím so psom alebo do mesta. Na Krížnej opravujú fasádu jedného z domov už niekoľko týždňov a lešenie blokuje časť chodníka tak, že máte zhruba 50 centimetrov na prechod. Ako veľmi to ovplyvní môj každodenný život, by som si v živote netipla.

Každé ráno najprv absolvujem cestu cez lešenie, kde v strede stojí zhruba 5 až 6 robotníkov a pokrikujú po mne rôzne veci. Dnes to zašlo tak ďaleko, že sa jeden z nich snažil dať mi pusu na líce.

Keď som minule venčila môjho psa, prechádzala som cez lešenie a v strede som stretla pána, ktorý by mohol byť pokojne aj môj starý otec. Look Belmonda, kožená bunda, taký zachovalý pán. Začal po mne cmukať, rukami naznačovať, kde by ma chytil a hovoriť, že som krásna, zlatučká a chutná. Môjmu zhrozeniu nie celkom rozumel, pretože dnes som ho stretla opäť a síce už necmukal, ale opäť sme absolvovali slovnú výmenu. Na moje zhrozenie som ho minule stretla vo vnútrobloku pri smetiaku a zistila som, že je to môj sused.

 

 

Večer som zas v strede lešenia stretla dvoch opitých chalanov, je to tam tak úzke, že som radšej dala otočku, vrátila sa na začiatok lešenia a počkala, kým prejdú modliac sa, nech ma neotravujú.

Už som o tom raz pre Ženy v meste písala. Najprv o tom, že muži bežne na diskotékach obchytkávajú ženy, a ani neviete kto to bol. Podniky s tým poriadky nerobia. Písala som aj o bezpečnosti žien v meste, o ktorú sa stará samospráva. Bezpečnosť žien v meste sa odvíja od mnohých vecí – ostrihané kríky, osvetlené ulice. Ženy si radšej platia taxíky, aby sa vyhli tmavým a nebezpečným uliciam.

Môj život ovplyvňuje lešenie – denne. Predstavte si, ako by sa nám žilo v meste, kde by samospráva reálne premýšľala nad tým, ako sa ženy môžu cítiť v meste bezpečnejšie? Prečo ani jeden z kandidátov na primátora Bratislavy nehovorí o ženách a bezpečnosti na uliciach? Je to málo rodinná a sexy téma? Pritom stačí málo – začať nad tým premýšľať a sledovať, ako a prečo sa pohybujú po meste ženy.