Vždy som si myslela, že mám tak trocha problém. Bojím sa večer chodiť sama po ulici. Nemám na to v podstate žiadny závažný dôvod. Klasické vypiskovačky, nejaký hlúpy komentár pána, čo ide okolo, inak normálka. Samej mi to príde dosť iracionálne. Väčšina sexuálneho násilia sa deje od blízkej osoby, málokedy na ulici od cudzieho človeka. Aj tak si vždy po desiatej volám taxík a ak už aj mám ísť pešo cez Trnavské mýto, podchodu sa vyhýbam a preskakujem ploty a šesťprúdovky. Napriek tomu som si istá, že to poznáte aj vy – tiež si esemeskujete s kamoškami, či všetky prišli v bezpečí domov?

Standfordská univerzita analyzovala dáta zo smartfónov 717- tisíc ľudí na celom svete. Chcela zistiť, koľko kto chodí, koľko je zdravé nachodiť denne (WHO odporúča 8 tisíc krokov, ak ste aj vy závislák na krokomeri na ruke), tiež ktoré národy sú tučné a mali by sa viac prechádzať. Vyšiel im z toho nečakaný výsledok – v takmer všetkých 111 krajinách chodia ženy menej než muži. Samozrejme, nie preto, že by boli lenivé a tučnejšie. Chodia menej preto, že sa boja o svoju bezpečnosť. 

 

 

Tipnite si, ktorá krajina tento problém nemá. Tri, dva, jedna... Švédsko. To by dal na prvú asi každý. Najhoršia krajina? Katar. Ženy tu kráčajú o 40 percent menej ako muži. Iste, kultúrne rozdiely hrajú tiež svoju rolu, ale vedúci výskumu Tim Althoff pre Guardian dodáva: „Ak toho jedna osoba veľa nenachodí, je zrejme lenivá. Ak ale státisíce ľudí – prevažne žien – chodia výrazne menej, potom tu máme spoločenský problém.“

Ženy britskému Guardianu popísali, že takzvané cat-calling, teda oplzlé vypiskovanie po ženách, je jeden z dôvodov, prečo sa boja. V inom výskume v Británii priznali stredoškoláčky, že keď v uniformách postávajú pred školou po vyučovaní, muži v autách, ktoré idú okolo, vytrubujú a kričia sexuálne narážky. Šlo prevažne o dievčatá okolo 15 rokov.

Samozrejme, ja poznám tie argumenty – vypiskovaniena, vytrubovanie a troška flirtíku nikdy nikomu neublížilo. Vraj je to normálna interakcia medzi mužom a ženou. Ja by som sa opýtala takto, a fakt chcem počuť úprimnú odpoveď: Už ste niekto niekedy v živote stretli ženu, ktorej by sa to páčilo? Vymeňte si na chvíľu v hlave role muža a ženy a predstavte si to naopak. Je to totálne absurdné? Paráda. Presne tak to totiž vyzerá aj v skutočnosti. 

Minule som si zhodou okolností pozerala svoje výdaje – mesačne dám na taxíky okolo 60 eur. Sú v tom aj denné jazdy, keď som naozaj lenivá, ale väčšina sú večerné príchody domov. Tých 50 eur mesačne pre mňa nie sú problém. Môže to však povedať aj študentka z malej dedinky, ktorá dostáva od rodičov vreckové 150 eur na mesiac a býva na intrákoch? Môžeme to považovať za výdaj na dopravu, ale možno by to malo byť radšej v kolonke výdajov, ktoré sa volajú bezpečnosť.

 

Prečítajte si aj Nesúďte pracujúce matky