BRATISLAVA. Dlhoročná reportérka a šéfeditorka zahraničného vysielania Slovenského rozhlasu Oľga Baková dostala po 25 rokoch v RTVS výpoveď. Vedenie Slovenského rozhlasu zrušilo pozície rozhlasových šéfeditorov, z desiatich zrušených pozícií deviatim redaktorom ponúkli adekvátne nové pozície, ako jediná odchádza Baková.

"Od 1. marca 2018 nadobudla platnosť zmena organizačného poriadku RTVS, v rámci ktorej sa systémovo pristúpilo k zrušeniu pracovného miesta šéfeditor, keďže išlo o duplicitnú úroveň riadenia. Deviati zamestnanci iné ponúknuté pracovné miesta prijali. Primárne bola Oľge Bakovej ponúknutá pracovná pozícia editor adekvátna k zrušenej pracovnej pozícii, ktorú však odmietla," uviedla vo vyhlásení RTVS. 

 

Pokles profesne i finančne

"Ponúkli mi miesto radového redaktora v mojej redakcii, potom editora krátkych správ, samozrejme, za nižší plat," uviedla pre Ženy v meste Baková, ktorá takúto ponuku odmietla. "Nesedelo mi to ani profesne ani finančne. Najmä ale profesne. Vždy mi šlo doteraz najmä o to, aby som robila, čo ma baví a čo mi dáva zmysel," uviedla Baková.  

 

 

Jedna z najskúsenejších zahraničiarok 

Oľga Baková robila dlhé roky kvalitné zahraničné reportáže a to ako jedna z mála žien aj z nebezpečných oblastí ako Krym, Doneck, Turecko či z utečeneckých táborov. Bola reportérkou Českej televízie a dlhoročnou spravodajkyňou Slovenského rozhlasu z Washingtonu. V roku 2015 bola v kategórii Publicistika a literatúra nominovaná na Krištáľové krídlo. Od mája moderovala ako externistka prvú čisto ženskú diskusiu Silná zostava. 

Vysvetlenie, prečo v RTVS končí, nemá. "Dvadsaťpäť rokov pracujem ako zahraničiar vo verejnoprávnom priestore. Prešla som viacerými pozíciami, bola som spravodajkyňou v USA, pre Českú televíziu som bola spravodajkyňou na Slovensku, potom som pre RTVS odkrývala viacero náročných tém ako bola invázia Krymu, konflikt v Donecku, migračná kríza, voľby a referendá. Robila som poradcu aj pre zahraničiarov kolegov v televízii a z večera do rána pre toto nemá RTVS miesto?," povedala k tomu Baková. 

Nový šéf RTVS Jaroslav Rezník urobil niekoľko zmien po svojom nástupe. Ako uviedol portál omediach.com povolal si ľudí z tlačových oddelení ministerstiev, po odchode Juraja Rybanského a Borisa Chmela, je novým riaditeľom Sekcie spravodajstva a publicistiky v RTVS Vahram Chuguryan. Ten v minulosti pracoval na tlačových oddeleniach ministerstiev, ktoré spravovali Smer a SNS. Šéfkou rozhlasového spravodajstva je Petra Stano Maťašovská, ktorá v minulosti niekoľko rokov pracovala ako hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava a počas Ficovej vlády bola riaditeľkou odboru komunikácie na MŽP SR.