Festival Pohoda nie je iba multižánrovým festivalom, ktorý je z roka na rok viac orientovaný na rodiny s deťmi. Je to aj miesto, kde sa ľudia vzdelávajú, sú vedení k umeniu, k vede, aktivizmu a konaniu dobra. Už o pár dní odchádza organizačný tím na trenčianske letisko, aby tam vytýčil areál, kde v júli vyrastie tristo budov. 

 

Pohoda 2019: Spomienka na obete festivalu 

Tohtoročnú Pohodu otvorí o dva týždne koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v najväčšom festivalovom stane. Koncert bude pripomienkou tragédie z roku 2009 a bude venovaný pamiatke Martina Kašáka a Nikoly Kapkovej, ktorí vtedy zahynuli pri páde stanu. Pripomenieme si tiež Davida Horního, ktorý zomrel počas balenia festivalu v roku 2006. Symbolicky zaznejú vo svetovej premiére diela troch mladých slovenských skladateľov – Lucie Chuťkovej, Michala Paľka a Miroslava Tótha. Spolu s nimi zaznie aj na dlhé roky takmer stratená: Prvá symfónia Ilju Zeljenku.

S Luciou Chuťkovou, ktorá sa naplno venuje tvorbe divadelnej hudby pre SND, prinesieme na webe Ženy v meste rozhovor už čoskoro. Sama nám predstaví skladbu Pulse, ktorá vznikla na objednávku festivalu Pohoda. Pulz totiž verne kopíruje emócie jednotlivca, ale aj určitej skupiny. Jej nová skladba je pohybom týchto pulzov, emócií a ich vzájomnom prepojení. 

 

Prvý čisto ženský orchester Zohra.  Foto - youtube.com

 

Pohoda 2019: Ťahákom budú Afgánky

Brány Pohody 2019 sa otvoria už o pätnásť dní. Kompletný line-up festivalu je už zverejnený na stránkach: www.pohodafestival.sk/sk/lineup a ponúka hneď niekoľko výrazných ženských autoriek so silným príbehom. 

Hlava i srdce festivalu Michal Kaščák za absolútny ťahač Pohody a headlinera pre slávnostný sobotňajší koncert označil zoskupenie ZOHRA – Afghan Women Orchestra. „Ide o skutočnú oslavu hudby a slobody, všetky muzikantky i tím okolo nich si zaslúžia náš obdiv a úctu. Ide o jednu z logisticky najťažších realizácií v histórii Pohody, ale stojí to za to.” Tri dni pred začiatkom festivalu bude musieť pre tento súbor vycestovať tím Pohody priamo do Afganistanu, aby vôbec mohli docestovať a vystúpiť na Slovensku. Iba na víza čakali pol roka.

Ide o vôbec prvý čisto ženský hudobný súbor v histórii Afganistanu a je pomenovaný po perzskej bohyni hudby – Zohra. Súbor má vyše tridsať členiek, pričom nejde o dcéry nejakých prominentov, ale aj o siroty a dievčatá z ulice. Zohra si však zaslúži pre svoj jedinečný záber a výnimočný príbeh samostatný článok. 

 

Foto - archív festivalu Pohoda

 

Pohoda 2019: Oslava Zamatovej revolúcie a eko

Celá Pohoda sa bude niesť v znamení osláv Nežnej revolúcie, či už formou diskusií s aktérmi vtedajších bojov za slobodu, premietaní tematických filmov alebo predstavenie pódiových hudobných unikátov, ktoré sú s novembrom 1989 úzko prepojené.

Pohoda právom patrí medzi najekologickejšie festivaly v Európe a potvrdí to aj tento rok. Na znižovaní negatívnych dopadov na životné prostredie, a tým pádom i dosahov na naše životy, sa podieľajú tento rok viacerí partneri festivalu. Vratné poháre, kompostovateľný riad aj šetrné toalety sú pre organizátorov festivalu samozrejmosťou.

 

 

V spolupráci s Úniou materských centier budú dvakrát denne prebiehať aj eko-workshopy na princípe Montessori.

Najviac zelené veľvyslanectvo na svete, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva, príde s cirkulárnou tržnicou „Holland cirkular market“. V nej sa predstavia lokálne značky, ktoré fungujú udržateľne.