Karlove Vary vo štvrtok obliehali fanúšičky. Do kúpeľného mesta, kde práve prebieha medzinárodný filmový festival, prišiel idol žien a dievčat z celého sveta - herec Jamie Dornan, ktorého poznáme z filmu 50 odtieňov sivej. Hrdina erotických fantázií bude v lete v Česku pracovne tráviť niekoľko týždňov. Bude hrať v novom filme Anthropoid, ktorý sa v Česku práve začína nakrúcať.

V koprodukčnej snímke Česka, Veľkej Británie a Francúzska stvárni hlavného hrdinu, československého výsadkára Jana Kubiša, ktorý bol jedným z atentátnikov na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Prvá klapka filmu o udalostiach, ktoré sa významne zapísali do dejín 2. svetovej vojny, padne hneď po skončení festivalu v Karlových Varoch. Film chce štáb natáčať v Prahe a to hlavne kvôli autentickej atmosfére.

„V škole sme druhú svetovú vojnu, samozrejme, preberali, ale ja som veľmi nedával pozor. O tejto epizóde som nepočul, kým som si neprečítal scenár. Potom ma ohromilo, že som o tom nevedel,“ zveril sa na tlačovej konferencii v Karlových Varoch Jamie Dornan.

 

 

Sean Ellis: Boli to obyčajní ľudia

Jamie Dornan prišiel do Varov len na pár hodín, aby tu predstavil spolu s ďalšími tvorcami pripravovaný historický film. Britského herca sprevádzala na červenom koberci česká herečka Aňa Geislerová, ktorá filmu Anthropoid otvára cestu do filmového sveta za hranicami Česka. Jedna z najúspešnejších českých herečiek súčasnosti bude hrať milenku ďalšieho parašutistu, Jozefa Gabčíka, ktorého by mal vo filme stvárniť herec Cillian Murphy.

Na tlačovej konferencii o filme o československých parašutistov nechýbal ani režisér Sean Ellis, ktorý by chcel, aby atentátnici pôsobili ako obyčajní ľudia v neobyčajných podmienkach a nie ako nepremožiteľní hrdinovia, ako ich niektoré filmy o atentáte znázorňuje. „Je to príbeh, o ktorom by mali všetci vedieť," povedal Sean Ellis.

Jamie Dornan je príťažlivý muž a a mnohé z jeho početných fanúšičiek zrejme netušia, ako sa Jamie podobá svojej filmovej predlohe - parašutista Jan Kubiš bol atraktívny a sympatický rovnako ako Dornan, a rovnako ako súčasný filmový idol mal vraj u žien veľké úspechy.

 

 

Príbeh Anthropoid

Anthropoid je názov operácie československých výsadkárov, ktorí v roku 1942 spáchali atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Atentát priamo vykonali Ján Kubiš a Jozef Gabčík, ktorí takzvaného Kata českého národa, zranili v pražskej štvrti Kobylisy, keď na jeho Mercedes hodili granát. O niekoľko dní zastupujúci protektor umiera.

 

Jan Kubiš.

 

Nacisti po niekoľkých dňoch vyšetrovania a zatýkania objavia úkryt oboch atentátnikov a ďalších piatich výsadkárov z operácie Anthropoid, keď ich zradí Karel Čurda, jeden z výsadkárov. Parašutisti, ktorí našli útočisko v krypte pravoslávneho chrámu Svätých Cyrila a Metoda na pražskom nábreží, po dlhom boji umierajú, keď proti sebe radšej namieria vlastné zbrane, než aby padli do zajatia Nemcov. Ich čin podporil veľkou mierou pozíciu exilovej vlády v Londýne, odštartoval však mnoho tragických následných reakcií zo strany Nemcov. Nacisti ako akt pomsty vyhladili obce Lidice a Ležáky, ich obyvateľov zastrelili alebo poslali do vyhladzovacích táborov.

V snímke Anthropoid sa vedľa Jamieho Dornan, Cilliana Murphyho alebo Ani Geislerovej objaví napríklad Alena Mihulová, Jan Budař, Václav Neužil alebo Toby Jones. A bez zaujímavosti nie je ani to, že aj keď sa v Prahe začína natáčať už za niekoľko dní, režisér priznáva, že stále nemá predstaviteľa Karla Čurda, parašutistu, ktorý svojich kolegov zradil.

 

Herci s režisérom Seanom Ellisom.

 

Prečítajte si ja Ostro sledované prsia a pyžamo Mela Gibsona

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.