MOLDAVA NAD BODVOU. Prezident Andrej Kiska počas pondelkovej návštevy Moldavy nad Bodvou (okr. Košice-okolie) zavítal aj do komunitného centra v rómskej osade Budulovská. Pri príchode ho vítal potlesk a zhruba 200 miestnych obyvateľov, s ktorými sa pozdravil.
 

 

Politici neriešia rómsky problém

V súvislosti s rómskym problémom sa Kiska pre médiá následne vyjadril, že jeho riešenie by malo byť na úrovni podpredsedu vlády a nielen vládneho splnomocnenca, keďže ide o problém zasahujúci viacero rezortov. "Na Slovensku počet rómskeho obyvateľstva dosahuje pomaly desať percent, ale ako keby si časť politikov nechcela pripustiť, že neriešia zásadné problémy tejto komunity. Tu v Moldave mi nedá nepovedať, že hrubá sila nikdy nevyrieši základné problémy, prečo vôbec rómsky problém vzniká - to je slabé vzdelanie, nedostatočná hygiena v osadách, neochota mnohých zamestnávateľov prijímať Rómov do práce," konštatoval Kiska.

Podľa hlavy štátu sú známe spôsoby riešenia rómskeho problému, len chýba ich presadenie v praxi. Za zásadné oblasti označil školstvo a predškolskú prípravu rómskych detí, poukázal aj na podmienky, v ktorých deti v rómskych osadách vyrastajú. 

"Ja si nesmierne vážim prácu nášho vládneho splnomocnenca pre rómsku problematiku, ale som presvedčený, že táto problematika je tak dôležitá, že na to nestačí vládny splnomocnenec, na to by podľa mňa mal byť podpredseda vlády, pretože toto je prierezový problém, je to problém školstva, sociálnych vecí, zdravotníctva," dodal Kiska.

 

 

Kiska pozdravil Annamáriu

Prezident narážal aj na kontroverzný zásah polície v rómskej osade v roku 2013. Konštatoval pritom, že zriadenie skutočne nezávislej policajnej inšpekcie je "absolútna povinnosť" a nevyhnutná podmienka k budovaniu dôvery u obyvateľov zo strany polície. 

Prezident sa v Moldave nad Bodvou stretol s predstaviteľmi mesta a na námestí s občanmi. Pozdravil sa aj s 11-ročnou Annamáriou Horváthovou, ktorá dokázala vyhrať bežeckú súťaž bez športovej obuvi a s ďalšími úspešnými mladými športovcami mesta. "Dnes som mal tú česť sa s ňou osobne stretnúť. Nepochybujem, že medzi deťmi máme ešte veľa neobjavených talentov a som rád, že sú ľudia, ktorí ich medzi nimi hľadajú. Annamária sa po svojom úžasnom víťazstve stala súčasťou atletického oddielu. Verím, že sa jej bude dariť nielen v športe, ale aj v škole, a najmä v živote," napísal Kiska na svojej facebookovej stránke.