Bol to jeden z prvých veľkých článkov, ktorý sme v marci 2015 napísali na portáli Ženy v meste a mal titulok - Manželky našich najvyšších politikov nevidieť a nepočuť. Bol o tom, že na Slovensku zúfalo chýba ženský hlas v politike a nesuplujú ho ani manželky najvyšších ústavných činiteľov.

Tri najvýznamnejšie politické funkcie v štáte zastupovali vtedy muži a na verejnosti sa ukazovali bez manželiek. Ženy nebolo počuť ani vidieť.  

 

 

Zuzana Čaputová je prvou prezidentkou 

Písali sme to v čase, keď bol premiérom Robert Fico a manželku brával iba na voľby. Predsedom parlamentu bol Peter Pellegrini, ktorý manželku nemá a dnes už je premiérom (bez manželky). Prezident Andrej Kiska priniesol do prezidentského paláca nový štýl politiky, ale jeho manželka, najmladšia prvá dáma dodržala slovo - na verejnosti sa ukázala po boku prezidenta za posledných päť rokov iba výnimočne a k udalostiam sa nevyjadrovala.  

Dneškom sa to zmení: jednu z troch najvyšších ústavných funkcií bude po novom zastávať žena. Zuzana Čaputová sa stane prvou prezidentkou a zásadne tak zmení obraz Slovenska.

Zuzana Čaputová vyhrala prezidentské voľby ako rozvedená žena a liberálna kandidátka v tradične konzervatívnej krajine.

Voľby vyhrala, hoci nemá politické skúsenosti a v kampani bránila aj nepopulárne názory ako sú adopcie detí homosexuálmi.  A zvíťazila pomerne jasne, čo je ďalšie prekvapenie.

Neútočila, neurážala, nezosmiešňovala, nevyvolávala nenávisť voči žiadnej skupine obyvateľstva a odpovedala odvážne aj na veľmi kontroverzné témy a otázky. Po dlhej dobe ukázala, že politická líderka sa môže správať inak, ako sme si zvykli.

 

Prečítajte si

Koho si vezme Čaputová do prezidentského paláca? Toto môžu byť oni

 

Zuzana Čaputová mení politiku

Budeme veriť, že Zuzana Čaputová ako prezidentka zásadne zmení pomer mužov a žien v slovenskej politike. Jej úspech je skvelou vizitkou Slovenska, ale nestačí to, ak nepritiahne do slovenskej politike ďalšie ženy. Pomer politikov a političiek sa zmení, keď sa zmení aj štýl politiky, ktorý je vedený z pozície sily a arogancie: namiesto útokov sa bude viac argumentovať, namiesto urážok sa bude viac rešpektovať, namiesto politikárčenia sa budú riešiť skutočné problémy.

Pomery v slovenskej politike sa zmenia aj vtedy, ak budeme viac riešiť ženské témy v krajine, kde tvoria ženy 52 obyvateľstva. Potrebujeme, aby sa v politike začalo vecne diskutovať o problémoch, ktoré sa týkajú žien. Piatkové zastavenie ratifikácie Istanbulského dohovoru, ktorý mal pomôcť v boji proti násiliu na ženách ukazuje, čo znamená, keď sa ženských tém chopia politické strany, kde o rovnosti pohlaví nemajú ani šajnu.

Zuzana Čaputová životopis, rodina

Neriešia skutočné problémy, len sa utápajú v rečiach o tradičných rodinách, čo v zásade znamená, že žena sa stará o domácnosť a deti a všetkému velí muž. A keď už všetko zlyhá, začnú pestovať obludný strach, že našu krajinu zaplavia homosexuáli, ktorí síce nemajú ani registrované partnerstvá, ale hneď zajtra začnú vo veľkom adoptovať deti. Istanbulský dohovor spláchli SMER a SNS a kotlebovci sa snažia ženám opakovane diktovať, že na potrat nemajú právo.

Prezidentka v tomto štáte je hlavne reprezentatívna funkcia, ale jej hlas v jednostrannej (mužskej) diskusii bude mať značnú váhu.

Článok Manželky našich najvyšších politikov nevidieť a nepočuť už nie je aktuálny, pretože dnes sa Slovensko zásadne zmenilo. Prezidentkou bude žena a namiesto prvej dámy budeme mať zrejme prvého muža.

Pretože je rok 2019.