BRATISLAVA. Slovensko má prvýkrát v histórií prezidentku. Zuzana Čaputová v druhom kole získala viac ako milión hlasov (58%) a porazila tak súpera Maroša Šefčoviča, ktorý získal 41 percent hlasov. Obaja kandidáti počas predvolebných diskusií nechceli konkretizovať osoby, ktoré by si so sebou zoberú do úradu.

Zuzana Čaputová, nová prezidentka Slovenka

Argumentovali najmä ochranou osôb. Zuzana Čaputová v najbližšom čase predstaví tím ľudí, ktorý s ňou poputuje do Grasalkovičovho paláca. Pozreli sme sa na osoby, ktoré spolupracovali na kampani a je možné, že práve oni budú nové tváre prezidentskej kancelárie.

 


Veronika Gulášová, manažérka kampane. Foto - Miroslava Spodniaková

 

Veronika Gulášová, manažérka kampane

Veronika Gulášová skončila v roku 2011 marketingový manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Už v tom čase pracovala pre PR agentúru Seesame. Od roku 2012 ako riaditeľka pre partnerstvá spoluorganizovala festival Pohoda. „Po niekoľkých rokoch v tíme najväčšieho slovenského festivalu som hľadala ďalšiu osobnú aj pracovnú výzvu,“ uviedla pre Stretégie.

Výzvu našla v mladej PR agentúre PS:Events. V lete 2018 prišla ponuka viesť prezidentskú kampaň advokátky a aktivistky Zuzany Čaputovej. Tá na ňu kontakt dostala od kolegu. Priamo sa nepoznali, v podstate sa videli až na prvom stretnutí. „Mala som silný pocit rezonancie, dobrého vyladenia a porozumenia,“ povedala v rozhovore pre Ženy v meste Zuzana Čaputová. Gulášová bola už predtým jednou zo zakladajúcich členov a členiek mimoparlamentného Progresívneho Slovenska.

Rozhodnutiu viesť celú kampaň predchádzal rýchly a náročný odchod z predošlého zamestnania. Oplatilo sa, pretože aj vďaka nej Čaputová uspela a stala sa tak prvom ženskou prezidentkou. Aj pre to je možné, že najbližších 5 rokov môže viesť prezidentskú kanceláriu. Jej schopnosti oceňuje aj novozvolená prezidentka. „Je to veľmi šikovná, precízna mladá žena s nekonečnou energiou, ktorou poháňa celý tím,“ povedala Čaputová, keď Gulášovej blahoželala k narodeninám.

 

Prečítajte si

Zuzana Čaputová, nová prezidentka Slovenka

Martin Burgr – manažér komunikácie/hovorca

Martin Burgr vyštudoval politológiu, mediálne štúdiá a žurnalistiku na Masarykovej univerzite v Brne. Na Alma mater viedol kurzy argumentácie, prednášal aj na Maxman Consultants University či konferenciách ako VOICES JUMP alebo Profesia days.

Jeho školenia kritického myslenia a argumentácie absolvovali stovky študentov, ale aj ľudia z biznisu či prostredia neziskoviek. V roku 2010 sa stal najlepším rečníkom Slovenskej debatnej ligy. V rámci SDL pôsobil ako rozhodca, lektor a člen správnej rady.

Bol asistentom poslanca NR SR Martina Poliačika, ktorý zo SAS prešiel do mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko.

 


Martin Burgr. Foto - Miroslava Spodniaková

 

Jeho meno sa s v súvislosti s politickými kampaňami začalo spomínať, keď mal na starosti komunikáciu v kampani Matúša Valla. Tam mal na starosti média a prípravu do diskusií. Po komunálnych voľbách, keď sa Matúš Vallo stal primátorom Bratislavy, stál Burgr pred rozhodnutím, či pokračovať v úzkom tíme nového primátora.

V tom čase už bola vo vzduchu ponuka viesť komunikáciu Zuzane Čaputovej. V rozhovore pre Ženy v meste priznal, že to nebolo jednoduché rozhodovanie. Napokon však prijal ponuku Čaputovej. „Ten kolotoč kampane by mi chýbal,“ povedal manažér komunikačnej stratégie a hovorca. Zuzanu Čaputovú pripravoval na predvolebné diskusie.

Martin Burgr sa komunikácií venuje viac ako 10 rokov, aj preto sa jeho meno skloňuje s možnom pozíciou hovorcu prezidentskej kancelárie.

 

Zuzana Čaputová, nová prezidentka Slovenka

Michal Styk

Michal Styk pochádza z Banskej Bystrice. Vyštudoval medzinárodné vzťahy, stratégiu a bezpečnostné štúdia v Londýne a Lancasteri. Už ako študent bol členom „Oxford Intelligence Group“ a „Cambridge Intelligence Seminar“. Zúčastňoval sa viacerých diskusií o bezpečnostných témach, ktoré boli zamerané na súčasné dianie. Po návrate na Slovensko pracoval vo Výskumnom centre Žilinskej Univerzity ako projektový manažér. Neskôr bol na pozícií Business Unit Project Manager v AT&T Global Network Services. Michal Styk je zakladajúcim členom politického hnutia Progresívne Slovensko.

 


Michal Styk a Zuzana Čaputová. Foto - Facebook Michala Styka

 

V kampani prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej sa začal angažovať hneď na začiatku, keď zbieral podpisy pod jej kandidatúru. Pokračoval ako asistent a na starosti mal každodenné administratívne činnosti, komunikoval s médiami i podporovateľmi. Koordinoval dobrovoľníkov, rešeršoval a pomáhal aj pri organizácii debát i výjazdov, pričinil sa aj o obsah webu či strih videí. Ku koncu kampane vystupoval ako tretia strana a teda podporovatelia, ktorí chceli kandidátke prispieť sumou peňazí, posielali prostriedky na jeho transparentný účet. V prezidentskom úrade by mohol mať na starosti financie či radiť v otázkach bezpečnostnej politiky.

 

 

Michal Šimečka, expert na zahraničnú politiku

Začínal ako novinár v denníku SME, písal pre britské Financial Times. Absolvoval doktorské a magisterské štúdium na University of Oxford, kde v roku 2013 získal titul D.Phil (PhD) v oblasti politológie a medzinárodných vzťahov. Venuje sa zahraničnej politike, bol výskumným pracovníkom Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe, kde sa zaoberal problematikou európskej integrácie a európskej bezpečnosti.

Pôsobil aj ako poradca českého ministra zahraničných vecí. Pracoval tiež v Bruseli v Európskom parlamente a externe aj v think-tanku CEPS (Center for European Policy Studies).

Je podpredsedom Progresívneho Slovenska, mnohé z diskusii Zuzany Čaputovej moderoval. Kandiduje do Európskeho parlamentu, ale mohol by byť aj poradcom Zuzany Čaputovej v zahraničnej politike.