Keď strana SPOLU v júli oznámila založenie ženskej organizácie Ženy SPOLU jej členka Simona Petrík sfúkla snahu vládnych strán SMER a SNS iniciovať sprísnenie zákona o interrupciách. Nesmieme dovoliť, aby vládni zúfalci zatiahli Slovensko pred parlamentnými voľbami do ďalšej kultúrnej vojny, povedala vtedy. 

“Sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami prichádzajú poslanci vládnych strán SMER a SNS s témou interrupcie, aby si zachránili padajúce preferencie. Nechutne zneužívajú tému, ktorá je tak citlivá pre každú ženu,” dodala vtedy Petrík.

Včera o jediný hlas neprešiel návrh OĽANO, ktorý by kultúrnu vojnu spustil, akurát by ju odpálila opozícia. Neobstojí argument šéfa SPOLU Miroslava Beblavého, že v druhom čítaní by nepodporili niektoré časti návrhu. Neobstojí ani vyjadrenie Poliačika, že zo 6 opatrení v návrhu OĽANO, boli 4 dobré a 2 škodlivé a neobstojí ani vysvetlenie Petrík, že tento návrh by pomohol ženám, čo sa rozhodnú si dieťa nechať. 

 

Ak by návrh prešiel, tak sa Slovensko v kultúrnej vojne ocitne naplno. Slovensko by začalo riešiť problém, ktorý nie je akútny, pretože počet potratov od roku 1997 neustále klesá. V skutočnosti by bolo v hre postavenie žien na Slovensku a zákonite by to znamenalo jeho zhoršenie.  Ak by návrh prešiel, tak aj opozícia prizná, že problém potratov treba riešiť novým zákonom a riešila by ho v najhoršom možnom čase - päť mesiacov pred parlamentnými voľbami.  

Ako potom bude reagovať, ak sa do riešenia problému zapoja vládne strany, ktoré za to tak rázne kritizovala. A čo urobí s podporou kotlebovcov, ktorí návrh OĽANO podporili jednohlasne? To je iné, ako keď kotlebovci pochodujú s kresťanmi počas Národného pochodu za život? 

Tento rok sa už o návrhoch na sprísnenie zákona o interrupciách hlasovalo niekoľkokrát. Toľkokrát už Richard Vašečka, kotlebovci, Smer či SNS opakovali, že zákon treba sprísniť, až presvedčili aj Beblavého, Blahovú, Dostála, Kiššovú (hlasovali za návrh OĽANO), Petrík i Poliačika (zdržali sa). 

Už teraz si môžu gratulovať. 

Milí poslanci a poslankyne, vládni i opoziční, prestaňte riešiť ženy pred voľbami a prestaňte sa tváriť ako im pomáhate. Sú to svojbytné bytosti, ktoré sa dokážu rozhodovať. Každý váš pokus ovplyvňovať ako majú žiť, ich musí iba urážať.