Elena Kohútiková, podpredsedníčka Dozornej rady VÚB:

“Víťazstvo pani Čaputovej v prvom kole je viac ako presvedčivé. Ukázalo sa, že ľudí oslovila svojím programom, ktorý reflektuje hlavne problémy, ktoré trápia našu krajinu.  Zaujalo i jej pokojné a nekonfrontačné vedenie kampane, čo prinieslo čerstvý vietor do predvolebného súperenia. Mňa ako ženu teší, že v druhom kole bude mať ženská časť našej spoločnosti silnú a proeurópsky zameranú reprezentantku. Teším sa, že nás vzhľadom na kandidátov, ktorí prišli do druhého kola, čaká zaujímavé a verím, že férové prezidentské finále.

 

Magda Vášáryová, predsedníčka najstaršieho slovenského spolku žien Živena:

“Som veľmi rada, že sa potvrdilo, že prieskumy verejnej mienky neboli len naivným prianím, ako sa niektorí ľudia snažili naznačiť. Alebo dokonca zmanipulované. veľká časť slovenských občanov si praje zmenu a pani Čaputová sa stáva nositeľkou nielen iného prístupu k problémom, iného jazyka, ale láme aj predsudky a stereotypy, ktoré doteraz bránili, aby do funkcií v našom štáte nastúpila nová generácia a v nej začali hrať väčšiu úlohu ženy. Teším sa, že sa to deje v roku 150. výročia založenia Živeny. Pripadá mi to zrazu úplne normálne. Slovensko má novú proeurópsku generáciu, ktorá nesedí v baroch a nie je rozmaznaná, ale aktívna vo verejnom živote a naši susedia nám môžu začať závidieť.”

 

 

 

Oľga Gyárfášová, sociologička:

“Jednoznačné víťazstvo Zuzany Čaputovej ma mimoriadne potešilo a povzbudilo. Štyridsať voličov a voličiek (približne v rovnakom rodovom zastúpení) pochopilo, že táto kandidátka je zárukou zmeny politického štýlu, že ona reprezentuje možnú obnovu dôvery a spravodlivosti a zároveň odmietli účelové krátkodyché kalkuly. Kandidátka rozbila „sklenený strop“ a ak sa jej podarí víťazstvo obhájiť v 2. kole a stane sa prvou prezidentkou, bude to vynikajúca vizitka pre Slovensko. Navyše si myslím, že tento výsledok by mohol konečne uzavrieť diskusie typu „Je Slovensko zrelé na to, aby volilo  ženu?!!“, prípadne "Je nevýhodou byť v politike ženou?“. Ženy sú znevýhodnené pri vstupe do politiky, tým ako sú nastavené pravidlá a ako si politické strany a lídri strážia svoju dominanciu, ale nie v súboji o hlasy voličov.”

 

Ivana Molnárová, CEO Profesia:

“Úprimne ma potešil výrazný výsledok prvého kola. Zuzku som podporovala od úplného začiatku. Ľudia ukázali, že chcú zmenu, že im záleží na tom, aby bola v krajine slušnosť a spravodlivosť. Vnímam, že autentickosť, empatia a pravdivosť sú to, čo všetci na Slovensku potrebujeme. Tiež sa teším, že bude silná ženská protiváha v tom čisto mužskom svete. Konečne to nebola voľba menšieho zla, ale hrdosť na to, že máme kandidátku, o ktorej som vnútorne presvedčená, že spĺňa všetky tie najvyššie ľudské a morálne hodnoty.”

 

 

 

Zuzana Maďarová, Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK, feministická publikačná a vzdelávacia organizácia ASPEKT:

 

“Zisk 40 percent pre Zuzanu Čaputovú v prvom kole prezidentských volieb a náskok viac ako 20 percentuálnych bodov pred druhým Marošom Šefčovičom vnímam ako veľký úspech. Zvyšuje sa šanca, že v roku, keď si pripomíname zápas o volebné právo žien v Československu, si zvolíme prvú prezidentku, a to prezidentku s veľmi jasným a citlivým postojom k ľudským právam rôznych sociálnych skupín. Zároveň sa mi žiada dodať, že by sme mali opatrne narábať s očakávaniami, volíme si prezidentku s určitými právomocami, nie národnú hrdinku. Nahliadať realisticky na možnosti, ktoré tento úrad prináša, je nevyhnutné, aby sme neboli veľmi skoro sklamaní nielen z jej práce, ale opätovne z politiky. A ďalšia vec, ktorú na základe výsledkov volieb musíme konečne začať brat vážne, sú voličky a voliči tzv. antisystémovych kandidátov a ich dôvody pre túto voľbu. Namiesto zosmiešňovania a zohľadňovania najmä komunikačných zručností niektorých kandidátov, sa musíme pozrieť na materiálne problémy, s ktorými sa niektoré skupiny obyvateľstva stretávajú bez toho, aby vôbec získali pozornosť hlavného prúdu politiky.”