Zuzana Čaputová je najúspešnejšou ženskou kandidátkou na prezidentku Slovenska. Za 20 rokov, čo si hlavu štátu volíme priamo,  je iba druhou ženou, ktorá postupuje do druhého kola volieb, ale prvou, ktorá ide do finále ako víťazka.

V prvom kole získala viac hlasov ako doteraz najúspešnejšia kandidátka Iveta Radičová. Tá v roku 2009 skončila druhá so ziskom 38 percenta hlasov. Čaputová dostala v prvom kole volieb 40 percent hlasov a druhého Maroša Šefčoviča nechala za sebou o viac ako 22 percent.

Zuzana Čaputová postupuje do druhého kola ako symbol zmeny politiky. Neútočila, argumentovala, nevyhýbala sa odpovediam, ani takým, ktoré jej mohli odobrať hlasy voličov a voličiek. V prvom kole volieb porazila kandidáta, podporovaného vládnou stranou neakceptovateľne prepojenou s korupciou a vraždou novinára a jeho snúbenice. Porazila kandidáta, ktorý prišiel vyhrať voľby tak, že používal klamstvá z neoverených zdrojov, nehanebne šíril nenávisť a sexizmus. S prehľadom za sebou nechala kandidáta, čo chváli Tisa a neznáša LGBT, migrantov a pre ženy by chcel prísnejšie potraty. Porazila prejavy extrémizmu bez straty slušnosti.

 

 

Zuzana Čaputová postupuje do druhého kola volieb ako symbol zmeny vo vnímaní žien v politike. Splnila očakávania, ktoré sú na ženy v politike často vyššie ako na mužov. Ustála spôsob silovej politiky, ktorá je na Slovensku bežná a odrádza ženy, aby sa podieľali na správe vecí verejných v štáte, kde tvoria väčšinu obyvateľstva. Už teraz sa stáva vzorom pre dievčatá a ženy, búra predsudky a prináša vecnosť do debaty o rodovej rovnosti. Vyhrala napriek tomu, že je žena a to Slovensko mení k lepšiemu.

Druhé kolo ukáže, či je Slovensko odhodlané mať ženu prezidentku. Za 20 rokov priamej voľby ešte neprejavilo takú dávku sebadôvery.