BRATISLAVA. Prvé kolo prezidentských volieb vyhrala Zuzana Čaputová. Podľa neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR sa jej podarilo získať 40,2 percenta hlasov. Druhý je Maroš Šefčovič, ktorý získal predbežne 18,7 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 48,74 percenta.

O novom prezidentovi alebo prezidentke sa rozhodne v druhom kole 30.marca. 

 

 

 

Prezidentské voľby 2019: Čaputová získala 40 percent

Na treťom mieste je zatiaľ Štefan Harabin s 14,34 percenta hlasov, nasleduje ho Marian Kotleba, ktorý získal 10,39 percenta hlasov. Päticu kandidátov uzatvára František Mikloško, ktorý získal 5,7 percenta hlasov. Ostatní kandidáti získali menej ako 5 percent hlasov. Druhá ženská kandidátka Bohumila Tauchmannová získala 0,16 percenta. 

 

 

Prezidentské voľby 2019: Čaputová ako symbol zmeny

Zuzana Čaputová sa poďakovala svojím voličom a voličkám v slovenčine, ale aj v jazykoch národnostných menšín - v maďarčine, rusínčine a rómčine.. “Človek nemusí opustiť samého seba, nemusí voliť populistický slovník, aby oslovil voličov. Hlasy vnímam ako veľké volanie po zmene, slušnosti a spravodlivosti,” povedala vo vyhlásení. Praje si, aby najbližšie dva týždne prebiehala kampaň korektne a slušne.

So Šefčovičom sa rozchádzajú v názore na súčasnú politickú situáciu a vyvodzovanie zodpovednosti za túto situáciu.

 

Prečítajte si

Dievčina na hrad!