Tri ženy. Mlaď by povedala, že v staršom veku. Ja hovorím, že v tom najlepšom. Teda vo veku, keď už vedia, čo je v živote dôležité a prečo sa oplatí žiť. Mohlo ich spojiť čokoľvek – hodiny jogy, láska k pečeniu či nákup v rovnakom obchode. Ich však spojila rakovina. A nie hocijaká. Zažili si metastázy, návrat choroby, keď už bola nádej na vyliečenie, aj nepríjemné následky tvrdej liečby. Rakovina im prehádzala život naruby, preriedila priateľov, naučila ich nevytáčať sa pre malichernosti a žiť len podľa seba bez ohľadu na to, čo si myslia iní.  

Gizka sa dlhé roky trápila s ulceróznou kolitídou. Je to zápalové ochorenie čreva, ktoré sa často zvrtne na rakovinu. Stalo sa. Keď sa dozvedala svoju diagnózu, psychicky sa zrútila. Myslela si, že už jej niet pomoci, že určite čoskoro zomrie.

Dnes s úsmevom spomína na to, ako ju baby z pacientskeho občianskeho združenia Europacolon, ktoré už dlhých desať rokov bojuje proti rakovine hrubého čreva a konečníka, z tej beznádeje ťahali na nemocničnom lôžku pomocou pizze. Odborník na výživu by si asi zaťukal na čelo, ale ženská spolupatričnosť a jedna pizza sú niekedy ten najlepší liek...

Keď sa Lenka dozvedela, že má rakovinu, mala už metastázy po celom tele. Rok ju lekári nemohli operovať, liečili ju len chemoterapiou, aby sa metastázy zmenšili. Bola vďačná osudu, že jej synovia sú už dospelí, no veľmi túžila dožiť sa vnúčatka. Od života si vyprosila 5 rokov. Teraz je to už 7. Vnúča má 1,5 roka a čoskoro k nemu pribudne druhé. Na stav, v akom bola, sú to celkom slušné počty. Alebo ako hovorí lekár: „Mám kopec pacientov, ktorí tu už podľa štatistík nemali byť...“

Ivetka sa rozhodla bojovať s rakovinou kvôli synovi. Keď ochorela, mal len 13 rokov. Chcela sa dožiť dňa, keď pôjde na strednú školu. A teraz sa chce dožiť jeho stužkovej. Aj promócie. No ale najväčším snom je pripraviť štát o druhý dôchodkový pilier. Kiež sa jej splní aj ten!

Štatistiky o liečbe metastatických ochorení rakoviny hrubého čreva a konečníka vedia byť neúprosné. Obyčajne vám dajú tak 2,5 roka. Nič však nehovoria o individuálnych prípadoch. Ani o tom, že moc želaní môže byť silnejšia než všetky lekárske prognózy.

 

Prečítajte si aj Verejná pitva jednej lásky