Osemdesiatnik Bill Cosby má  za sebou medzinárodne úspešnú kariéru v zábavnom biznise, istenú sedemdesiatimi cenami vrátane dvoch Zlatých glóbusov. Cosbyho životnou úlohou bol – aj slovenským divákom dobre známy - láskavý, vtipný a vzorný otec rodiny Cliff Huxtable z populárnej Šou Billa Cosbyho.

Miláčik národa

Kontrast medzi žoviálnym „dobráčiskom“ Huxtablom a jeho predstaviteľom nemôže byť priepastnejší. Táto priepasť sa prehlbovala viac ako štyri dekády, počas ktorých sa malo odohrať približne päťdesiat znásilnení a sexuálnych útokov v réžii Billa Cosbyho, miláčika amerického národa.

Mnohé prípady boli medializované a svojou chúlostivou povahou predurčené stať sa senzáciou, no okrem zničenej hercovej povesti chýbali konsekvencie s údernejším dosahom. Až predvčerom nastal zlom, a to v prípade, ktorý sa Cosbyho skúsenému tímu obhajcov nepodarilo zahrať do autu tak ako mnohokrát predtým...

Súdna porota v pensylvánskom meste Norristown uznala vo štvrtok Cosbyho vinným v troch bodoch obžaloby z nemravného útoku s priťažujúcimi okolnosťami. Spravila tak v reakcii na obvinenie bývalej basketbalistky Andrey Constandovej. Cosbymu teraz hrozí trikrát desať rokov väzenia.

 

Osloboďte Billa?!

Ostro sledovaná kauza má aj kurióznu dohru. Na sociálnych sieťach pribúdajú v tisíckach príspevky verných fanúšikov presvedčených o Cosbyho nevine. Zastrešené jednotným hashtagom #freebillcosby sa kopia rozhorčené reakcie, fámy aj konšpirácie. Neraz s priam neuveriteľnými súvislosťami. K jednej z nich patrí domnienka, že celá „bublina“ okolo Cosbyho povahy sexuálneho predátora bola premysleným manévrom konkurencie, ako zhatiť Cosbyho plán na odkúpenie televíznej stanice NBC v roku 1992.  

Samotný herec sa k obvineniam nepriznáva alebo ich odmieta komentovať. V minulosti sa v rozhovoroch viackrát nechal počuť, že sa cíti ako obeť nespravodlivého zaobchádzania kvôli svojmu celebritnému statusu. Pred štyrmi rokmi poskytol na kameru interview pre Associated Press. Následne žiadal novinára, aby bolo video zničené.