Americký komik Bill Cosby celé roky sexuálne obťažoval ženy, viaceré znásilnil, iné nadrogoval, aby boli povoľnejšie. Áno, ten Bill Cosby, čo roky hrával láskavého otca, milujúceho manžela a starostlivého pôrodníka  v populárnom seriáli.

Áno, ten Bill Cosby u ktorého nastala taká identifikácia s postavou, čo hral, že aj v reálnom živote dával na počkanie lacné rady o tom, ako vychovávať deti, ako by Afroameričania mali vystúpiť z geta a prestať sa ľutovať a tak podobne. Médiá ho výdatne citovali, jemu rástla popularita, stal sa vzorom nielen pre svoju komunitu.

Celé tie roky sa však aj šepkalo o tom, čo je Cosby v skutočnosti zač. Jeho avantúry mali taký rozsah, že sa nedali utajiť. Keď hrozilo, že sa všetko prevalí, nastúpili Cosbyho právnici a s obeťami sa dohodli mimosúdne. V neverejnom konaní pred desiatimi rokmi sa samotný Cosby priznal, že ženám dával drogy v očakávaní, že bude mať s nimi sex.

Teraz sa už o tom všetkom otvorene hovorí a pribúda žien, čo po rokoch hovoria, že aj ony boli Cosbyho obeťami. Cosbyho kariéra je v troskách, imidž rozumného pánka so zmysluplnými radami do života je preč. Na krku má súdy a vypovedané zmluvy. Rozbehla sa petícia za to, aby vrátil prezidentskú Medailu slobody, najvyššie civilné ocenenie pre Američanov.

Noviny sú plné otázok prečo to zašlo až tak ďaleko, prečo ho nikto nezastavil, prečo obete nemal kto vypočuť, prečo si Cosby vedel vyhrážkami alebo peniazmi vynútiť ich mlčanie a prečo sa nenašiel niekto z jeho okolia, kto by prehovoril.

Dôvodov je veľa: od falošnej lojality, po strach obetí z toho, ako by sa o nich písalo v médiách a ako by opakovane museli hovoriť o svojej traume s cudzími ľuďmi, či čeliť obvineniam, že si všetko vymýšľajú zo zištných dôvodov až po chorú “kultúru”, ktorá prepačuje mocným, vplyvným a bohatým veci, za ktoré by sa malo aj sedieť.

Jasné, že existujú falošné výpovede, aj ženy, čo nevedia ako inak zaujať a tak na niekoho ukážu prstom s otrasným obvinením. Toto ale prípad Billa Cosbyho podľa všetkého nie je a preto by kolegovia, čo za ním ešte stále stoja, mali zvážiť svoj postoj. Schvaľujú zlo, urážajú bývalé aj potenciálne obete sexuálneho násilia a nechcú uznať, že NIE je nie a bodka.  

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.