VATIKÁN, BRATISLAVA. Robil to ako arcibiskup v Buenos Aires i ako pápež, hoci tým porušoval stáročnú tradíciu. Na Zelený štvrtok v roku 2013 umyl prvýkrát v histórii nohy dvom dievčatám vo väzení, hoci cirkev oficiálne zakazovala účasť ženám na rituálnom umývaní nôh počas veľkonočných sviatkov. Medzi dvanástimi vybranými ľuďmi, ktorým kňaz umýva a pobozká nohy na znak pokory Ježiša voči učeníkom, mohli sedieť len muži a chlapci. Napriek kritike konzervatívnych kruhov pápež František tradíciu zrušil.

V liste adresovanom vatikánskemu úradu, ktorý má na starosti reguláciu bohoslužobných obradov, uviedol, že by táto 12-členná skupina mala pozostávať zo "všetkých členov božieho ľudu" vrátane žien. Dekrét má dátum 6. januára 2016 a v rovnakom roku aj vstúpil do platnosti. 

Rozhodnutie pápeža vyvolalo podľa agentúry Reuters v konzervatívnych kruhoch nevôľu. Pápež František dlhodobo podporuje väčšie práva pre ženy. Hovorí o ich výraznejšom postavení nielen vo verejnom i pracovnom živote, ale aj v katolíckej cirkvi. Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami označil František za škandál. 

"Prečo sa berie ako samozrejmosť to, že ženy musia zarábať menej ako muži? Nie! Ony majú rovnaké práva. Táto nerovnosť je jednoducho škandál," uviedla hlava katolíckej cirkvi počas minuloročnej audiencie na Námestí svätého Petra vo Vatikáne.

 

Prečítajte si aj Cirkev v cirkvi