„Prestaňte sa snažiť vychovávať svoje deti. Každé vaše dieťa je originál a nemôžete ho vychovať na svoj obraz. Preto buďte radšej jeho sprievodcami a životom ho sprevádzajte s láskou, bez strachu,“ povedal  Michal Brozman, český terapeut a životný kouč, tiež autor úspešných kníh Jak se zbavit svého Ega? 50 vzkazů ženám, v aprílovom Klube Žien v meste. 

 

Knižnica Ruda Morica v Stupave.  Foto - Monika Palečková

 

Strach rodičov

Podľa jeho slov to, čo počúvame od rodičov v detstve, tým sme neskôr zahltení. Rodičia pritom na svoje dieťa veľmi často prenášajú svoje obavy a strach.

„Keď ste boli malí a učili ste sa chodiť, ani na okamih ste nepomysleli na to, že by ste to nedokázali. Aj keď ste tisíckrát spadli, všetci okolo vás vám fandili, povzbudzovali vás a vy ste sa vždy postavili a skúšali to znovu. Zrazu sa to však zmenilo a rodičia vám začali tvrdiť, že niečo nedokážete, že na to nemáte, že ste nemehlo. Neskôr to počúvate aj od učiteľov a uveríte tomu... Dospelí často deťom tvrdia takéto veci na základe vlastných skúseností. Ale vy nie ste oni, ste niekto iný. Že sa niečo nepodarilo im, neznamená to automaticky, že sa to nepodarí ani vám?“ vysvetlil Brozman ako nás negatívne programujú rodičia a my zase svoje deti.

 

Foto - Monika Palečková

 

Deti si veria

Ak to chcete zmeniť, dávajte si pozor na slová, ktoré hovoríte – sami sebe aj svojim deťom. Životný kouč na seminári Komunikácie, vzťahy a emócie prezradil publiku, že on sám hovorí svojej 6-ročnej dcérke týchto päť viet:

 

1. Milujem ťa.

2. Zbožňujem ťa.

3. Mám ťa vo svojom srdci.

4. Som na teba hrdý.

5. V živote dokážeš všetko, čo chceš.

 

„Keď mala moja dcéra 4 roky, povedal som jej: V živote dokážeš všetko, po čom túžiš. A ona na to: Ja viem... Deti v tom majú jasno. Dieťa vie, čo chce v živote robiť. Len potom do toho vstúpia rodičia a ich strach. A stane sa, že dospelý človek nakoniec nežije život, aký chce, ale rodičovské predstavy,“ upozornil Brozman a radí, aby sme rešpektovali životnú cestu svojich detí a aj tú svoju. Iba tak totiž môžu byť šťastné ony, aj my.

.

Prečítajte si aj Päť vecí, na ktoré budú vaše deti spomínať najradšej