V pondelok bola novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ako prvá žena vo funkcii na Valnom zhromaždení OSN spolu so svojou trojmesačnou dcérou Neve. Kým mala premiérka prejav na tému celosvetový mier, dcérku strážil otec, partrner Ardernovej Clarke Gayford.

 

 

Bolo to podľa CNN prvýkrát, čo žena vo funkcii prišla na takéto podujatie s dieťaťom. Mala ju pri sebe aj preto, že stále dojčí a označila to za "praktické rozhodnutie." Na otázku NBC, či je ťažšie riadiť Nový Zéland alebo zvládnuť 17 hodín v lietadle s malou dcérou, odpovedala so smiechom, že je to také, aké sa dalo čakať. Ostatným pasažierom v lietadle sa ospravedlnila.

Hovorca OSN Stéphane Dujarric povedal, že boli touto návštěvou v sále nadšení. „Premiéra Ardernová ukazuje, že nikto nie je vhodnejší reprezentovať krajinu ako zamestnaná žena. Len 5 percent vodcov na svete sú ženy, preto ju tu musíme čo najlepšie privítať,“ povedal podľa magazínu Der Spiegel.

Ardernová sa vrátila do úradu premiérky šest týždňov po pôrode, starostlivosť o dieťa prevzal jej partner.

 

 

Simona Petrik do rokovacej sály nesmela 

V apríli 2016 nepustili nezávislú poslankyňu Simonu Petrík do rokovacej sály, pretože mala so sebou v šatke 5-mesačnú dcéru Zoru. Kancelár NR SR Daniel Gustan rozhodnutie strážnej služby odôvodnil rokovacím poriadkom, podľa ktorého môžu do rokovacej sále vstúpiť iba poslanci a poslankyne. Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) vtedy povedal, že poslanci a poslankyne nemôžu brať svoje deti do pléna. “Loviť politické body aj s použitím dieťaťa nedovolíme, nesvedčí to nikomu,“ uviedol Bugár. Neskôr vyhlásil, že dieťa by sa v pléne mohlo nakaziť. 

"Každý politik rozpráva o podpore rodín, ale, bohužiaľ, sú to len slová. Keď príde na to, aby mohli ženám uľahčiť starostlivosť o malé dieťa, počujete len nesmie sa, nedá sa, nie je to pre teba alebo dieťa dobré. Matkám politická scéna odkazuje, že keď majú malé dieťatko, nie sú plnohodnotnými verejnými osobami, ktoré sa za seba vedia rozhodovať, ale mali by byť stiahnuté z verejného života. Je čas, aby matky, ktoré o to majú záujem, spolurozhodovali o tejto spoločnosti a angažovali sa. Som presvedčená, že by sa tak zmenilo aj ich postavenie a podpora rodín by nebola len prázdnou floskulou," povedala k tomu Simona Petrik pre Ženy v meste. Rokovací poriadok NR SR sa v tomto zmysle dodnes nezmenil.