Seriál Priatelia sledujem od jeho začiatku, odkedy sa dostal na obrazovky v geniálnom slovenskom dabingu. Myslím, že to bol rok 1994. A sledujem ho dodnes. Je to moja priepustka do mladosti. Stačí chvíľka a okamžite sa vďaka nemu prenesiem v čase a na pár minút vypnem súčasnosť.

Tento seriál mi prináša veľké uvoľnenie. Pripomenie mi časy, ktorá som ja sama žila podobne ako táto šestica priateľov a zároveň má schopnosť s humorom a odľahčene nahliadať aj na náročné životné situácie.

Žiaden súčasný seriál mi toto neposkytuje. V Priateľoch sa neriešia dramatické udalosti, nikto dlhodobo nezomiera na rakovinu, ani nemá žiadnu inú smrteľnú chorobu, nejde o život. Pri jednotlivých dieloch nespotrebujete tony vreckoviek, ani neriešite morálne dilemy, či odporné vraždy. Ich život plynie s humorom a nadsázkou. Napriek tomu sú v ňom veľmi intenzívne zakomponované dôležité témy a životné rozhodnutia bez toho, aby sa tlačilo na pílu citového vydierania.

 

Nadčasový seriál Priatelia

Myslím si, že Priatelia sú preto takí nadčasoví a sledovaní aj ďalšími generáciami, lebo nemajú zábrany otvoriť náročné témy a riešiť ich s ľahkosťou. Napríklad situáciu, keď sa Rachel stane slobodnou matkou, Phoebe sa stane náhradnou mamou a vynosí trojčatá svojmu bratovi a jeho oveľa staršej manželke.

Téma homosexuality, transsexuality (Chandlerov otec), téma starších a mladších partnerov, téma depresie, straty zamestnania, rozvodov, neplodnosti, adopcie, samovraždy, poruchy stravovania, závislostí … všetky tieto závažné veci sa v seriáli objavujú veľmi nenúteným a nadľahčeným spôsobom. Priatelia zbúrali množstvo tabu. Ukázali, že s mnohými vecami sa dá žiť, s mnohými bojovať a dokonca vyhrať.

Keď máme problémy, často sme do nich ponorení a nedokážeme získať nadhľad, pretože to príliš bolí a príliš sa nás to týka. No keď vidíme náš problém spracovaný s humorom, dokáže nám poskytnúť inú perspektívu. Netvrdím, že sledovanie Priateľov môže niekomu nahradiť odbornú terapiu, ale minimálne vie náš problém trochu odľahčiť. Myslím si, že mnohým dievčatám a mladým ženám, ktoré sa stali slobodnými mamičkami pomáhalo to, že aj Rachel v Priateľoch je slobodná mamička. Mnohým zasa to, že Monika schudla 60 kíl, niektorým zasa to, že Ross sa trikrát rozviedol alebo, že Chandler mal krízu po tom, ako odišiel z práce a nevedel, čo by chcel robiť.

 

Seriál Priatelia pomáha

Na Priateľoch nie je na prvý pohľad nič výnimočné. Buď sedia v kaviarni, alebo v jednom z bytov a riešia každodenné problémy. Nič zvláštne. No ich genialita spočíva v tom, že sú tak veľmi o nás všetkých, tak veľmi sa v jednotlivých postavách alebo situáciách vieme zhliadnuť, že ich nevieme prestať pozerať.

Počas tohto týždňa som sa opýtala 5 žien vo veku od 25 – 45 rokov, či pozerajú občas Priateľov a všetky odpovedali, že áno a často. Majú svoje obľúbené diely a postavy. Je jedno, kedy sa narodili. Tie najmladšie sú dokonca o kúsok mladšie ako serial samotný ☺. Každá z nás môže mať inú priepustku z niekedy náročnej reality. Niekto si zahrá hru, niekto začne piecť či upratovať, niekto si dá pohár vínka, niekto odbehne 10 km. Ja si dám dva diely Priateľov a je mi lepšie. Ak práve nemám po ruke tých svojich reálnych, ktorých môžem objať, mám aspoň tých z New Yorku.