Sochu z lipového dreva vyrezal motorovou pílou miestny umelec Aleš Župevc. Hrubo opracovaná socha stojí neďaleko slovinského mestečka Sevnice, kde vyrastala americká prvá dáma Melania Trumpová. Dielo, ktoré si objednal americký konceptuálny umelec Brad Downey, však vyvolalo veľmi zmiešané reakcie. Niektorým sa socha Melanie páči, iní ju dielo označili za strašiaka v poli a hovoria, že takéto zobrazenie prvej dámy je nedôstojné. 

 

Socha Melanie Trumpovej v Sevnici.  Foto - TASR/AP

 

Sochu Melanie Trumpovej volajú Šmolinka

Tvár sochy nie je rozpoznateľná, ale postava má na sebe šaty, aké mala Melania Trumpová počas prezidentskej inaugurácie v roku 2017, keď sa stala prvou dámou. Podľa BBC niektorí soche hovoria Šmolinka, iní tvrdia, že je hrozná a vyzerá ako strašiak v poli. 

Socha je súčasťou Downeyho výstavy, ktorý potrvá v hlavnom meste Ľubľana do konca augusta a je o slovinských koreňoch Melanie Trumpovej. Tá sa narodila ako Melanija Knavsová v roku 1970 v blízkosti hraníc s Chorvátskom v slovinskom Novo mesto, vyrastala v Sevnici, odkiaľ ako 20-ročná odišla. Od roku 2001 žije táto bývalá modelka a návrhárka šperkov v Spojených štátoch amerických. 

 

Sám Downey tvrdí, že chcel týmto dielom “viesť dialóg s politickou situáciou svojej krajiny.” Podľa neho je Melania Trumpová imigrantkou a manželkou prezidenta, ktorý sľúbil, že imigraciu obmedzí. On sám považuje sochu za krásnu. 

Ani samotná galéria v Ľubňani si nie je istá, či má brať toto dielo vážne. “Možno sa príliš snažíme nájsť zmysel vo veciach, ktoré môžu byť iba bláznivé. Kto vie?,” uviedla podľa irozhlas.cz galéria.  

 

Melania Trumpová v deň inaugurácie Donalda Trumpa.  Foto - TASR/AP

 

Nielen socha Melanie Trumpovej pomohla Sevnici

Dovtedy neznáme päťtisícové mestečko Sevnica sa zo sochy a pozornosti, ktoré turisti venujú mestu prvej dámy nesmierne teší a profituje z toho. “Je to veľké šťastie. Veľa ľudí k nám teraz príde práve preto, aby videli, odkiaľ prvá dáma pochádza,” hovorí pre nemecké médiá Zdravko Remar z miestnej turistickej organizácie. Melania zakázala, aby sa rôzne produkty volali jej menom, ale miestni sa vynašli. Ponúkajú med, topánky či tortu s menom Melanija a o výrobky je značný záujem. 

Miestnym sa socha páči. "Je to dobrý nápad mať takéto umelecké dielo. Melania je slovinskou hrdinkou a je na vrchole rebríčka v USA," povedala podľa agentúry AFP 66-ročná Katarína zo Sevnice. 

 

Socha Melanie Trumpovej.  Foto - TASR/AP