Zelenú bundu s nápisom nemohli médiá prehliadnuť. Nápis I really don´t care do u? okamžite vyvolal špekulácie, komu bol odkaz určený a či to bola len náhoda alebo zámer. Spravodajská stanica BBC uviedla päť možných vysvetlení, komu bol odkaz určený.

 

1. Žiadny odkaz, len bunda

Hovorkyňa prvej dámy sa celý incident snažila odľahčiť vysvetlením, že o nič nejde. „Je to len bunda. Nie je za tým žiadny skrytý odkaz,“ povedala Stephanie Grishamová americkým médiám. „Po dnešnej dôležitej návšteve v Texase verím, že toto nie je téma, na ktorú sa médiá sústredia,“ dodala. Trumpová počas návštevy vyhlásila, že chce pomôcť vrátiť odobraté deti rodinám. V centre je podľa BBC 55 detí, ktoré väčšinou hranicu prešli bez sprievodu. Šesť z nich na hranici odobrali rodičom.  

BBC pripomína, že náhoda nie je vysvetlenie. Než sa Melania Trumpová stala prvou dámou, bola modelkou a pracovala v priemysle, kde neboli žiadny odevy vybrané náhodne a už vôbec nie, ak mali na sebe slogan. Táto konkrétna bunda je z kolekcie Zara z roku 2016 a nie je veľmi pravdepodobné, že bola kúpená bez zámeru.

 

Melania Trumpová.  Foto - TASR/AP

 

2. Odkaz médiám, ktoré šíria falošné správy

Na celý incident zareagoval aj americký prezident Donald Trump, ktorý z nápisu urobil odkaz pre médiá. Tie v poslednom čase rozoberali neprítomnosť Trumpovej na verejnosti. Špekulovala sa o jej zdravotnom stave a pretrvávajúcej kríze vo vzťahu s manželom kvôli afére s pornoherečkou Stormy Daniels. Reagovala na to aj samotná Trumpová, ktorá médiám na sociálnej sieti odkázala, že sa s ňou zbytočne veľa zaoberajú a že sa má dobre.

 

 

3. Odkaz manželovi

Melania Trumpová sa nezvykne verejne vyjadrovať, počas debaty o odoberaní detí migrantom však uviedla, že prax „nulovej tolerancie“ americkej vlády vidí veľmi nerada. Hovorkyňa uviedla, že návšteva centra v Texase bola na 100 percent nápadom Trumpovej. Centrum navštívila deň potom, čo jej manžel ustúpil kritike a protestom a podpísal dekrét, ktorým ukončil prax oddeľovania detí od ich rodičov - migrantov. Údajne k tomu prispela aj Trumpová.  

Nie je to prvý raz, čo prvá dáma prejavila vlastnú iniciatívu. Odkedy vstúpila do Bieleho domu vyjadrovala sa proti šikane a kyber šikane. Bunda tak mohla znamenať aj jej pokus vzdialiť sa od manželových pravidiel a vytvoriť si priestor na vlastnú agendu a záujmy,

 

4. Došlo jej drahé oblečenie?

Zelená kaki bunda nie je bežným oblečením prvej dámy. Viackrát ju už kritizovali za to, že nosí značkové oblečenie v cenových reláciách od 1000 do 3000 dolárov pri príležitostiach, keď sa to naozaj nehodí. Napríklad na akcii OSN proti detskému hladu alebo počas návštevy obetí hurikánu. Bunda tak mohla byť aj reakciu na túto kritiku, keďže stála pár eur.

 

Americká prvá dáma Melania Trumpová vystupuje z auta v kvetinovom kabátiku z dielne Dolce & Gabbana.  Foto - TASR/AP 

 

5. Neodpustiteľný moment

Provokatívny nápis bol pre mnohých neprijateľný, pretože zľahčoval vážny problém rodín migrantov.  Bývalý republikánsky kongresman z Floridy David Jolly nazval túto voľbu "neodpustiteľným momentom".

BBC uvádza, že nápis vyvolal opačnú emóciu a známi ľudia sa rozhodli migrantom pomôcť. Americká novinárka Parker Molloy zakúpil doménu IReallyDoCare.com, kde môžu ľudia podporiť 14 organizácií, ktoré pomáhajú migrantom. Módne značky tiež zareagovali protinápisom I really care, don´t you? a zisk z predaja sa rozhodli venovať utečencom v Texase.