Pred kamerami mal premiérku Jacindu Ardernovú a jej partnera Clarkea Gayforda. Od prvej minúty dával novinár Charles Wooley najavo, že má pred sebou ženu a tehotnú premiérku.

 

Prečítajte si

Novozélandská premiérka porodí v úrade ako druhá politička na svete

 

Prekvapená premiérka

„Už som stretol veľa premiérov, ale nikto nebol tak mladý a tak múdry, a žiadny nebol tak atraktívny,“ povedal hneď na začiatku relácie  „60 minút“ na austrálskom kanáli 9. Dokonca podľa The Independent nazval premiérku „úlovkom dňa“.

Sexistické otázky napokon korunoval "skutočne dôležitou politickou otázkou". Páru sa najprv opýtal, kedy presne sa dieťa narodí. "To je zaujímavé, lebo veľa ľudí počíta dozadu, kedy bolo dieťa počaté.“

Premiérka, očividne prekvapená odpovedala, že dieťa bolo počaté po voľbách. „Nechcela by som ísť viac do detailov.“

 

 

Kritika na sciálnych sieťach

Reakcie na sociálnych sieťach boli kritické. Jedna žena podľa nemecký médií napísala, že čakala na rozhovor o politike. „Všetko, čo prišlo, boli sexistické komentáre a otázky o dieťati.“

Austrálska autorka Belinda Barnetová sa všetkým Novozélanďanom ospravedlnila: „Poznáte to: Každý máme komického strýčka, ktorému sa chcete počas Vianoc vyhnúť. Prepáčte, že sme vám ho poslali, aby viedol rozhovor s premiérkou.

Novozélandská premiérka oznámila tehotenstvo v januári. Uviedla, že po pôrode v júni ostane šesť týždňov doma s bábätkom, potom pôjde na materskú jej partner. Chce to zvládnuť ako iné pracujúce matky.

Ardernová sa stane len druhou ženou, ktorá porodí v úrade premiérky. Prvá na svete bola podľa BBC bývalá pakistanská premiérka Benazir Bhuttová, ktorá sa do úradu dostala v roku 1988 a o dva roky neskôr sa jej narodila dcéra.