WELLINGTON, BRATISLAVA. Materstvo musela 37-ročná líderka novozélandských labouristov riešiť už v minuloročnej predvolebnej kampani. Jacindy Ardernovej sa vtedy moderátor Mark Richardson z televízie TV3 krátko po jej zvolení do čela strany opýtal, či sa plánuje stať mamou. Opýtal sa jej to, hoci novozélandský zákon zakazuje podobné otázky v súvislosti s prácou.

Otázku dostala Ardernová v čase, keď ešte nebola premiérkou a nebola ani tehotná. Moderátorovi vtedy odpovedala, že takáto otázka ženám je v roku 2017 neakceptovateľná.   

 

 

Tehotenstvo v rybárskej reči

V piatok novozélandská premiérka Ardernová oznámila, že je tehotná. Stane sa tak iba druhou šéfkou vlády na svete, ktorá poradí v úrade.

 

Jacinda Ardernová a jej partner Clarke Gayford.  Foto - TASR/AP 

 

To, že je tehotná, zistila šesť dní predtým, než sa stala premiérkou. Teraz tehotenstvo oznámila na sociálnych sieťach fotografiou s troma rybárskymi háčikmi, dva boli väčšie a jeden malý. Bola to narážka na televíznu šou o rybách, ktorú moderuje jej partner Clarke Gayford.

Premiérka oznámila, že po pôrode v júni ostane šesť týždňov doma s bábätkom, potom pôjde na materskú jej partner.

 

 

Nebude prvou mamou v práci

„Nebudem prvou ženou, ktorá pracuje a má dieťa. Viem, že sú to osobitné okolnosti, ale dokázali to aj mnohé ženy predo mnou,“ povedala podľa businessinsider.com.  Po pôrode jej miesto na šesť týždňov zaujme podpredseda vlády Winston Peters.

"S pánom Petersom máme výborný vzťah a viem, že spolu toto obdobie zvládneme... po materskej dovolenke znovu preberiem všetky povinnosti predsedníčky vlády," uviedla podľa TASR vo svojom emailovom vyhlásení.

Keď sa jej novinári opýtali, ako bude zvládať úlohy predsedkyne vlády a ranné nevoľnosti, odpovedala: „To je niečo, čo ženy musia zvládať.“

Šéfka Novozélandskej strany práce prevzala funkciu predsedkyne vlády vlani v októbri, čím sa skončilo takmer desaťročné vládnutie konzervatívnej Novozélandskej národnej strany. V júni sa stane iba druhou premiérkou, ktorá poradí vo funkcii. Prvá na svete bola podľa BBC bývalá pakistanská premiérka Benazir Bhuttová, ktorá sa do úradu dostala v roku 1988 a o dva roky neskôr sa jej narodila dcéra.