WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump slovne napadol štyri demokratické kongresmanky a vyzval ich, aby sa vrátili do krajín svojich rodičov. Podľa prezidenta nemajú poučovať Američanov o tom, ako má ich vláda viesť štát, keď pochádzajú z “rozvrátených a zločinom zamorených krajín.” Demokrati teraz vyčítajú prezidentovi rasizmus a nenávisť k cudzincom. 

 

Rashida Tlaibová (zľava), Ilhan Omarová, Alexandria Ocasiová-Cortezová a Ayanna Pressleyová.  Foto - TASR/AP

 

Trump: Nech sa vrátia, odkiaľ pochádzajú

„Je zaujímavú pozorovať ,progresívne‘ demokratické kongresmanky, ktoré pochádzajú z krajín, kde sú vlády úplne katastrofálne, tie najhoršie, najskorumpovanejšie a najneschopnejšie na svete (ak nejakú fungujúcu vládu vôbec majú), ako teraz nahlas a zlomyseľne hovoria Američanom, najlepšiemu a najmocnejšiemu národu na svete, ako viesť našu vládu. Prečo sa nevrátia a nepomôžu napraviť tie rozvrátené a zločinom zamorené miesta, odkiaľ prišli?,” napísal podľa ORF Trump na Twitter. 

 

 

Trump na Twitteri nikoho nemenoval, ale jeho vyhlásenie bolo zacielené na mladé demokratky Alexandriu Ocasiovú-Cortezovú, Ilhan Omarovú, Rashidu Tlaibovú a Ayannu Presleyovú. Tri z nich sa pritom narodili v Spojených štátoch. 

Ocasio-Cortezová je rodená Newyorčanka, jej rodina pochádza z Portorika. Tlaibová sa narodila v Detroite a má palestínske korene. Omarová utiekla ako dieťa zo Somálska a prišla ako utečenkyňa do Spojených štátov. Je prvou čiernou moslimkou v Kongrese. Afroameričanka Pressleyová sa narodila v Cincinnati.

 

Alexandria Ocasiová-Cortezová.  Foto - TASR/AP

 

Kongresmanky kritizovali Trumpa

Političky už na Trumpove vyhlásenie zareagovali. “Pán prezident, krajina, z ktorej pochádzame a krajina, ktorej sme všetky prisahali, sú Spojené štáty. Ste nahnevaný, pretože si nedokážete predstaviť Ameriku, ktorá zahrňuje aj nás,” napísala na twitter Ocasiová-Cortezová.

„Nikdy neustúpim, ani šikane, ani tomuto rasistickému prezidentovi. Neovplyvní to našu prácu pre obyvateľov nášho okresu Wayne (štát Michigan – pozn. red.). Budeme bojovať spoločne, hovoriť pravdu a vďaka tomu budeme silnejšie,” vyhlásila kongresmanka Tlaibová.

 

Trumpove vyhlásenie kritizovala aj predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Trump chce podľa nej asi vytvoriť Ameriku, ktorá „by bola znova biela.” Aj republikánsky kongresman a Trumpov kritik Justin Amash označil prezidentove vyhlásenie za “rasistické a nechutné”.

Nie to to prvý raz, čo Trumpa kritizujú za rasizmus. O svojom predchodcovi Barackovi Obamovi často opakoval, že sa nenarodil v Spojených štátoch. Počas kampane v roku 2015 označil mexických prisťahovalcov za “násilníkov”. A snažil sa aj o zákaz vstupu moslimov na územie USA.