WASHINGTON. Republikánski aj demokratickí členovia amerického Kongresu v utorok nakrátko prerušili prejav prezidenta Donalda Trumpa o stave Únie a začali spontánne spoločne spievať Happy Birthday prítomnému hosťovi 81-ročnému Judahovi Sametovi, ktorý v ten deň oslavoval narodeniny a ktorý prežil nacistický koncentračný tábor Bergen-Belsen.

 

 

Judah Samet prežil aj útok rasistu 

Samet prežil vlani koncom októbra aj útok belošského rasistu, ktorý v synagóge v americkom meste Pittsburgh spustil počas rannej sobotňajšej modlitby streľbu a zabil 11 ľudí. Trump (72) mu počas prejavu, ktorý predniesol v priestoroch dolnej komory Kongresu, vzdal poctu. Samet sa usmial a všetkým zakričal "ďakujem vám", informovali agentúry DPA a AP.

Sameta oslobodili v koncentračnom tábore americkí vojaci. Na prejave prezidenta Trumpa bol aj ďalší muž, Joshua Kaufman, ktorého spojenecké sily oslobodili z vyhladzovacieho tábora Dachau. Kaufman sedel v Kongrese vedľa Hermana Zeitchicka, amerického vojaka, ktorý pomáhal tábor oslobodzovať. Trump označil Dachau za "peklo na Zemi".

 

 

Demokratky zatlieskali Trumpovi 

Počas prejavu sa stala aj ďalšia prekvapujúca vec. Členka Snemovne reprezentantov z tábora Trumpových demokratických rivalov Alexandria Ocasiová-Cortezová vyskočila, spolu s ďalšími zákonodarkyňami zo snemovne, a nadšene tlieskali niečomu, čo Trump povedal. Prekvapilo to aj samotného prezidenta.

Tento moment prišiel, keď Trump vyhlásil, že zo silnej, prekvitajúcej ekonomiky USA najviac ťažia práve ženy. Trump na nadšenie prítomných žien zareagoval slovami: "To som od vás nečakal." A zablahoželal im k získaniu kresiel v Kongrese.

Do snemovne, dolnej komory, je v súčasnosti zvolený rekordný počet žien. Demokrati zvyčajne zvolia do snemovne oveľa viac žien než republikáni. V snemovni ich je teraz vyše 100. Ale veľká väčšina z nich, okolo 90, sú demokratky. V snemovni je len vyše desať republikánok.

Zákonodarkyne prišli na Trumpov prejav v bielom oblečení - na počesť sufražetiek, ktoré v minulosti ženám vybojovali hlasovacie a politické práva.