WASHINGTON. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odložila vydanie novej 20-dolárovej bankovky s podobizňou černošskej bojovníčky proti otrokárstvu Harriet Tubmanovej. Vydanie platidla bolo odložené do roku 2028, oznámil americký minister financií Steven Mnuchin, ktorého vo štvrtok citovala tlačová agentúra AFP.

 

Prečítajte si

Na americkú dvadsaťdolárovku vybrali prvú ženu - bývalú otrokyňu

 

Tubmanová mala nahradiť prezidenta Jacksona

Tubmanová (1822-1913), ktorá utiekla z otroctva a pomáhala iným dostať sa na slobodu, by sa tak stala prvou černošskou ženou na americkej bankovke. Jej podobizeň sa mala pôvodne objaviť na danom papierovom platidle na budúci rok, pričom mala nahradiť prezidenta Andrewa Jacksona, ktorý bol známy vlastníctvom otrokov a ktorého Trump obdivuje.

"Hlavným dôvodom nového dizajnu dvadsaťdolárovky sú ochranné prvky proti falšovaniu. Nová bankovka sa preto nedostane do obehu skôr ako v roku 2028," uviedol Mnuchin. Navrhovanú zmenu avizovali v roku 2016 za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamu. Mnuchin však dodal, že jeho rezort vydá nové bankovky v hodnote desať a 50 dolárov.

 

Trump kritizoval prílišnú politickú korektnosť

Trump počas predvolebnej kampane skritizoval plány na použitie Tubmanovej portrétu na 20-dolárovej bankovke a označil to za "čistú politickú korektnosť". Zároveň navrhol, aby Tubmanovú zobrazili radšej na dvojdolárovke, ktorá má však nízky obeh, nie je všeobecne obľúbená a postupne je vyraďovaná.

Jackson, ktorý slúžil ako prezident USA v rokoch 1829-1837, je na predmetnom platidle od roku 1928. Ako prezident dohliadal na začiatok násilného vysídľovania pôvodného obyvateľstva z jeho území na juhovýchode USA do oblastí západne od rieky Mississippi, pričom tisícky z Indiánov zahynuli následkom hladu, zimy a chorôb. Ako vojenský dôstojník viedol Jackson inváziu do bývalej kolónie Španielska Florida so zámerom zničiť pevnosť "Negro Fort", kde sa usídlili bývalí černošskí otroci.