WASHINGTON, BRATISLAVA. Naša mena je veľmi mužská a veľmi biela, napísala mimovládna organizácia Women On 20s prezidentovi Barackovi Obamovi a pripomenula mu, že ani na jednej bankovke nie je Američanka. Vypísala preto online petíciu s otázkou, ktorá žena by mala nahradiť bývalého prezidenta Andrewa Jacksona na 20-dolárovej bankovke.

Do online prieskumu sa zapojilo viac ako 600 tisíc ľudí a do finálového rozhodnutia vybrali štyri ženy. Harriet Tubmanovú, černošku, ktorá utiekla z otroctva a pomohla utiecť ďalším otrokom, Wilmu Mankillerovú, prvú náčelníčku indiánskeho kmeňa Čerokíov, bývalú prvú dámu Eleanor Rooseveltovú a Rosu Parksovú, najznámejšiu občiansku aktivistku, ktorú zatkli za to, že odmietla uvoľniť miesto v autobuse belochovi, čo vyvolalo veľké protirasistické nepokoje.

V online prieskume nakoniec vyhrala Harriet Tubmanová, ktorú chce na dvadsaťdolárovej bankovke 118 328 Američanov. Druhá skončila Eleanor Rooseveltovú s viac ako 111-tisíc hlasmi.

 

 

Otrokyňa, čo oslobodzovala otrokov

„Sú to hrdinky. Myslím si, že to je to, čo ľudia chcú. Niekoho, kto reprezentuje ženy, ale aj niekoho, kto sa dotkol života každého z nás,“ povedaal pre Washington Post Susan Stoneová z organizáie Women On 20s.

Harriet Tubmanová sama ušla z otroctva a potom pomohla stovkám iných otrokov dostať sa z otrokárskych južných štátov na slobodu na sever Spojených štátov. Sieť úkrytov a bezpečných ciest nazvala „tajné železnice“, ktoré financovali sympatizanti zrušenia otroctva. Bola výraznou osobnosťou v abolicionistickom hnutí (za zrušenie otroctva). 

Počas občianskej vojny pracovala Tubmanová ako špiónka v prospech Únie. Volali ju Black Moses (Čierny  Mojžíš) za to, ako vyvádzala ľudí z otroctva. V júni 1863 sa jej počas prepadnutia železnice vojskami Únie v Južnej Karolíne sa jej podarilo oslobodiť asi 750 černošských otrokov. Bola to prvá vojenská akcia v dejinách Spojených štátov, ktorú pripravovala a viedla žena.

 

 

Obama je za ženy na bankovke 

Tlačový hovorca Bieleho domu Josh Earnest podľa NBCNews povedal, že Tubmanová je "znamenitá voľba", ale nevedel povedať, či prezident Obama o petícii vie.

Minulý rok však Obama podporil nápad, aby bola na americkej bankovke žena. "Malé dievča mi napísalo a opýtalo sa ma, prečo nie sú žiadne ženy na našej mene, a potom mi dalo dlhý zoznam možných žien, ktoré by tam mohli byť. Myslím, že je celkom dobrý nápad," povedal Obama v júli 2014.

Podľa americkej mincovne United States Mint boli doteraz v obehu iba tri mince, ktoré zobrazovali ženu. Na zadnej strane alabamského štvrťdolára je zobrazená Hellen Kellerová. Na zriedka používanej dolárovej minci je zase Sacagawea, indiánska sprievodkyňa slávnej výpravy Lewisa a Clarka. Na rovnakej minci sa nachádzal aj portrét Susan B. Anthonyovej, vodkyne amerického hnutia za hlasovacie právo žien.

 

 

 

Sto rokov zmeny ústavy

Dvadsaťdolárová bankovka sa má meniť pri príležitosti 100. výročia prijatia 19. dodatku ústavy, ktorý zakazuje popieranie volebného práva na základe pohlavia. Výročie bude v roku 2020. Ženské organizácie by tam preto chceli mať ženu.   

Spojené štáty v tomto zaostáva za mnohými krajinami. Británia, Filipíny, India, Argentína, Mexiko či Turecko majú na papierových peniazoch ženy.

"Naše papierové peniaze sú dôležitou časťou každodenného života a odrážajú hodnoty, tradície a dejiny nás ako Američanov," uviedla senátorka za štát New Hampshire Jeanne Shaheenová v tlačovom vyhlásení pred mesiacom.

 

 

Prečítajte si aj Aplikácia dá na mapu významné ženy sveta