BRATISLAVA. Takmer dve tisíc učiteliek a učiteľov neodučí dnes svoje prvé dve hodiny. Zapojené školy tak začnú vyučovanie treťou hodinou. Pokračuje stupňovaný štrajk učiteliek a učiteľov, ktorý sa začal minulý týždeň, keď pedagógovia neodučili svoju prvú hodinu.

Budúcu stredu začne vyučovanie na štrajkujúcich školách až štvrtou hodinou, o dva týždne piatou. Takto chcú podľa Iniciatívy slovenských učiteľov zvyšovať intenzitu a rozsah štrajku, ktorý môže kedykoľvek prerásť do neobmedzeného štrajku.

Učitelia chcú prinútiť vládu, aby riešila ich pracovné podmienky, ale aj platy. „Toto opatrenie, spolu s navýšením finančných prostriedkov do vzdelávania, bude mať pozitívny celospoločenský dopad,“ dôvodí Iniciatíva.

 

Mapa škôl zapojených do stupňovaného štrajku. Zdroj: ISU

 

Zoštíhlenie škôl

Kompetentní vidia zatiaľ riešenie skôr v okresaní počtu škôl a ľudí. Presne takéto plány má minister školstva Peter Plavčan. Ten pred pár dňami ohlásil „bolestivé opatrenia“ na optimalizáciu školskej siete.

Podľa Iniciatívy slovenských učiteľov však ide skôr o strašenie prepúšťaním, ktoré má odradiť ľudí od štrajku. „Predstava, že v školstve sú rozsiahle rezervy, z ktorých by sa dali pokryť potrebné investície, podľa nás nemá reálny základ,“ tvrdí Iniciatíva.

Programové vyhlásenie vlády síce sľubuje všetkým pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva štyri zvýšenia platov v priemere o 6 percent – teda k 1. septembru 2016 a k 1. januáru v rokoch 2018, 2019 a 2020. Posledné tri zvýšenia však podľa Iniciatívy podmieňuje uskutočnením „zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania“. S tým súvisí aj avizované zoštíhľovanie ministerstvo školstva.

 

Zdroj: ISU

 

Mali štrajkovať v lete

Na učiteľský štrajk zaútočil aj premiér Robert Fico, keď sa nechal počuť, že si učitelia a učiteľky mali oddýchnuť počas letných prázdnin. „Prečo nepracovali cez letné prázdniny a prečo neprotestovali cez leto? Nie, oni dva mesiace oddychovali a hneď po tom, ako prvý deň prišli do roboty, začali rozprávať o tom, že idú štrajkovať,“ povedal premiér v rozhovore pre denník Nový čas.

Fico v rozhovore kritizoval aj požiadavku na zvýšenie platov: „Čo by, preboha, za to dali iní, keby mohli povedať, že majú zákonom garantované 24 percentné zvýšenie platu! My plníme to, čo sme sľúbili, teraz v septembrovej výplate by mali vidieť prvé 6  percentné zvýšenie“.

Iniciatíva slovenských učiteľov tvrdí, že ide o zavádzanie – nijaký zákon totiž pedagogickým a odborným zamestnancom regionálneho školstva negarantuje ďalšie zvyšovanie platov. Nezaručuje ho podľa Iniciatívy ani programové vyhlásenie vlády, v ktorom nájdeme len neurčité prísľuby, navyše podmienené realizáciou bližšie nešpecifikovaných opatrení. Iniciatíva slovenských učiteľov tiež považuje plánované zvýšenie platov za nedostatočné.

 

Zdroj: ISU

 

Vyhlásením štrajku pedagógovia vládu a Národnú radu opätovne vyzývajú, aby neodkladne:

1. legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v roku 2016 a o 90 eur od 1. januára 2017,

2. navýšila rozpočty MŠVVaŠ SR a MV SR celkovo o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl a zabezpečila tak rodičom a ich deťom rovnaké podmienky v prístupe k vzdelaniu,

3. prijala novelu zákona č. 317/2009, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov, obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity, a súčasne zaviazala ministra školstva, vedy, výskumu a športu vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a menovaný zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu a najlepšej praxe v zahraničí.

Zdroj: ISU

 

Prečítajte si aj Dlhé nosy, ktoré vyzbierali učitelia na proteste, odniesli ministrovi školstva