BRATISLAVA. Nechcela byť učiteľkou od malička, ale keď nakoniec vyštudovala kombináciu učiteľstvo a špeciálna pedagogika vedela, že urobila dobre. „Je to najúžasnejšia práca na svete, ale robiť by som ju chcela v iných podmienkach ako dnes," hovorí mladá učiteľka z bratislavskej základnej školy Lachova Margaréta Knapíková.

Vo štvrtok prišla na protest učiteľov, ktorý zorganizovala Iniciatíva bratislavských učiteľov, aby sa pokúsila podmienky v školstve zmeniť. Z pódia vyzvala ministra školstva, nech sa príde pozrieť ako vyzerá deň učiteľky. „Pán minister pozývam vás k nám do triedy,“ povedala na pódiu.

Na zraz dlhých nosov prichádzali prví protestujúci už okolo tretej, polhodinu pred plánovaným začiatkom. Organizátori, učiteľky a učitelia, ale aj rodičia a deti si so sebou niesli dlhé nosy. V dave sa mihli aj viaceré politické tváre.

O pol štvrtej bolo Námestie slobody pred úradom vlády v Bratislave plné dlhonosých učiteľov. Nespokojnosť ich prišlo vyjadriť viac ako tristo. Priniesli aj transparenty s nápismi ako „Učiteľ človek na nezaplatenie?“, „Učiteľ = sociálny prípad“, „Páni politici, kde študujú vaše deti?“ či „Učím za 3,48 eur na hodinu netto“.

 

 

 

„Prišli ste neskoro, už to skončilo! Môžete ísť domov,“ začal zraz paródiou na slová ministra školstva Juraja Draxlera jeden z organizátorov protestu učiteľ nemčiny a dejepisu z Gymnázia na ulici Ladislava sáru v Bratislave Branislav Kočan.

„Ako sa vám žije s dlhým nosom? Už ste si zvykli,“ pýtal sa ďalej davu. Sám kvôli nemu vraj nosí radšej len košele, problém mu robí aj pri nastupovaní do električky. „Ak vás už nebaví nosiť dlhé nosy, jednoducho ich odložte,“ povedal a vyzval učiteľky a učiteľov, aby si ten svoj nos podpísali. Nosy putovali do plastových vriec. Tie dnes odnesú vláde. Vyslúžil si búrlivý potlesk.

 

 

 

Čo učitelia žiadajú:

Základnou požiadavkou je priblíženie sa svetovému a európskemu štandardu v podiele HDP smerujúceho do školstva v priemere na úrovni 6 percent hrubého domáceho produktu (HDP), u nás je to 3,9 percenta HDP.

Zvýšenie investícií do školstva by mali vyrovnať priepastné rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. A tiež priblížiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v školstve mzdám učiteľov v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Pedagogickí a odborní zamestnanci dlhodobo požadujú mzdu vo výške 1,2 až 1,6 násobku priemernej mzdy.

Žiadajú aj komplexné prehodnotenie zákona o pedagogických zamestnancov, systém ich ďalšieho kariérneho rastu a kontinuálneho vzdelávania.

Zdroj: Iniciatíva bratislavských učiteľov

 


 

 

 

Starší odchádzajú, mladší chýbajú

V dave neboli len mladí, ale aj skúseni učitelia. „V školstve sa nič nemení, zmeny sú deklarované už roky rokúce,“ povedala učiteľka z bratislavskej Spojenej školy Novohradská. Učí 28 rokov. V porovnaní s inými vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi v iných rezortoch sú učitelia hlboko podhodnotení, dodáva. Nepáči sa jej ani podanie témy v médiách, kde sa všetko točí okolo platov alebo domnelých zmien v školstve.

Problém je podľa nej v neustálych reformách školstva. „Výsledkom je len chaos v školstve, učiteľ nemá kedy pracovať, lebo len rieši či je alebo nie je v súlade s tým, čo si práve vymyslel nejaký úradník,“ vysvetľovala.

Odbormi dohodnuté zvýšenie platov o 4 percentá od budúceho roka považuje za výsmech. „Treba sa už konečne postaviť čelom k problémom školstva,“ odkázala kompetentným.

Zástupkyňa zo Základnej školy s materskou školou na Jeséniovej ulici v Bratislave Pavlína Bojnanská hovorí, že školstvo zmenia len spolu s rodičmi. „Rodičia by mali začať štrajkovať, lebo o ich deti ide,“ povedala. Deti potrebujú kvalitných učiteľov, lepšie školstvo, dodáva, a to zase potrebuje viac peňazí.

Myslí si, že odbory robia, čo môžu. Ich kroky si vysvetľuje tým, že sa pospájali s inými odborovými zväzmi, z čoho vyplývajú aj nejaké dohody. Tiež sa snažili o konsenzus medzi pedagógmi a nepedagogickými pracovníkmi. „Je to tragédia, keď upratovačka v materskej škole zarába 320 eur, ak je dôchodkyňa tak 270 eur,“ dodala.

 

Podpísané papierové nosy sa zbierali do plastových vriec.

 

Problémy sa netýkajú len základných škôl, ale aj materských. Tam hrozí, že nebude mať kto učiť. Dievčatá, čo študujú predprimárne vzdelávanie, nemajú záujem nastúpiť do materských škol, vysvetlila učiteľka z materskej školy v Bratislave. Nástupný plat v materskej škole je okolo 450 eur, Dostať sa však môžu maximálne na 502 eur. Keď staršie učiteľky zo škôlok odídu, nevie, kto sa pred deti postaví. Viaceré jej kolegyne majú druhé zamestnanie – jedna upratuje v domácnostiach, iná v bare, niektoré vedú krúžky či predávajú v Tescu. „Za pár rokov pôjdem do penzie s penzijným minimom 250 eur po 40 rokoch práce a vždy na Vianoce mi pridajú 40 eur,“ povedala so smutným úsmevom.

„Dobrovolníčila som cez vysokú školu. Teraz by som rada v lete aj cestovala, no nemôžem si to dovoliť. Vlastne si nemôžem dovoliť ani cestovať MHD,“ hovorí vychovávateľka Martina Rundesová z Bratislavy na pódiu. Nechápe ako to robia tí, čo pracujú v školstve a majú rodiny.

 

 

Aj známi rečníci

V dave aj na pódiu podporil požiadavky predseda Nových školských odborov na Slovensku Ľudovít Sebelédi z Levíc. Do ulíc by mali ísť podľa neho aj rodičia a žiaci. „Chcem len učiť, nie poobede postávať na námestiach, predávať ryby v Tescu či stierkovať, lebo nemám na iných špecialistov,“ vysvetľoval.

„Nejde len o naše platy. Tu sa hazarduje so základným právom dieťaťa na kvalitné vzdelanie,“ povedala Katka zo Žiliny. Ak budú chcieť rodičia v budúcnosti kvalitné vzdelanie pre svoje deti, budú si to musieť zaplatiť inde, v štátnej škole ho totiž podľa nej nedostanú.

Medzi dlhé nosy prišiel aj Fedor Gömöry z Elektrotechnického ústavu Slovenskej akadémie vied. „Školstvo je dlhodobo podfinancované, čo je pre budúcnosť tejto spoločnosti veľmi veľmi zlé, treba s tým niečo robiť, preto som prišiel,“ povedal.

 

Učitelia si aj zaspievali podľa rozdaných spevníkov. Hral a spieval im učiteľ Vladimír Crmoman, ktorý získal ocenenie Biela vrana.

 

Z Košíc prišiel aj Oto Žarnay – učiteľ, ktorého prepustili po odhalení plytvania peniazmi na škole, kde učil. „Z učiteľov urobili sezónnych robotníkov, ktorým podhodia vždy pár percent k platu a myslia si, že im tým zapchajú ústa,“ prehovoril k davu. Upozornil však aj na rozmáhajúcu sa korupciu, ktorá je v školstve a vyzval učiteľov, aby sa nebáli a bojovali. „Kým budeme mlčať a báť sa, dovtedy sa nepohneme dopredu,“ povedal.

Na záver Kočan s kolegyňou vyškrtali nesplnené ciele v školstve ako platy, vízia a stratégia, kreditný systém, školskí asistenti či vybavenie učební.

Zraz dlhých nosov ukončila okolo pol šiestej tombola – žrebovalo sa spomedzi podpísaných nosov. Medzi cenami boli také užitočné veci ako kocky na hádzanie, štuple do uší – aby víťazka viac nemusela počúvať prázdne reči ministrov a vlád, klapky na oči – na zatvorenie očí pred problémami školstva, stoeurové papierové vreckovky ako osobné ohodnotenie, séria vreckoviek na utieranie sĺz, omrvinky, ktoré vláda hádže školstvu či špeciálna cena – medové motúzy.

 

 

Minister školstva včera navštevoval školy a škôlky na východnom Slovensku, zostal tam po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Trebišove. V odkaze protestujúcim síce pripustil, že školstvo potrebuje viac peňazí, no konečné rozhodnutie bude podľa neho na novej vláde.

 

Prečítajte si aj Učitelia vyšli do ulíc s dlhými nosmi