Uhorkový šalát tzatziki je obľúbený grécky pokrm, ktorý je skvelý ako príloha alebo dip. Jeho svieža a lahodná chuť je ideálna na letné dni a dokonale sa hodí k rôznym jedlám.

Uhorkový šalát tzatziki

Tento uhorkový šalát tzatziki sa pripravuje z jednoduchých a zdravých ingrediencií, čo z neho robí skvelú voľbu pre tých, ktorí hľadajú niečo ľahké a osviežujúce.

Základnými zložkami sú uhorky, grécky jogurt a cesnak, doplnené olivovým olejom, citrónovou šťavou a korením. Príprava je rýchla a jednoduchá, takže ho zvládne pripraviť naozaj každý.

Ingrediencie

 • 1 veľká šalátová uhorka
 • 2 šálky gréckeho jogurtu
 • 2-3 strúčiky cesnaku (podľa chuti)
 • 1-2 lyžice olivového oleja
 • 1-2 lyžice citrónovej šťavy
 • Soľ a čierne mleté korenie podľa chuti
 • 1 lyžica nasekaného čerstvého kôpru (voliteľné)

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup

 1. Príprava uhorky:

  Uhorku olúpte a nastrúhajte na jemno. Pre ešte sviežejšiu chuť môžete použiť aj malú časť šupky. Nastrúhanú uhorku dajte do sitka a jemne posoľte. Nechajte odstáť asi 10-15 minút, aby pustila prebytočnú vodu. Tento krok je dôležitý pre dosiahnutie správnej konzistencie tzatziki. Potom uhorku dôkladne vyžmýkajte, aby bola čo najsuchšia.

 2. Príprava cesnaku:

  Cesnak olúpte a nastrúhajte alebo prelisujte. Množstvo cesnaku môžete upraviť podľa vašej preferencie – viac cesnaku dodá šalátu intenzívnejšiu chuť.

 3. Zmiešanie ingrediencií:

  V miske zmiešajte grécky jogurt, nastrúhanú uhorku a cesnak. Jogurt by mal byť hustý, aby mal šalát správnu konzistenciu. Pridajte olivový olej a citrónovú šťavu. Tieto ingrediencie dodajú šalátu sviežu chuť a jemnosť. Všetko dobre premiešajte. Dochutťte soľou a čiernym korením podľa chuti. Ak máte radi, môžete pridať aj nasekaný čerstvý kôpor, ktorý dodá šalátu ďalšiu vrstvu chuti.

 4. Odležanie:

  Hotové tzatziki nechajte odležať v chladničke aspoň hodinu, aby sa chute prepojili. Tento krok nie je povinný, ale výrazne zlepší výslednú chuť.

 5. K čomu sa hodí tzatziki:

  Tradičný grécky šalát tzatziki podávajte chladený ako dip k pečivu, pita chlebu, alebo ako prílohu k mäsu a zelenine. Je skvelý aj ako osviežujúci doplnok k grilovaným jedlám alebo ako zdravý snack s čerstvou zeleninou. Taktiež sa výborne hodí ku gyrosu, grilovanému mäsu, rybám alebo ako omáčka do sendvičov a wrapov. Skúste aj náš recept na najlepšiu zálievku na uhorkový šalát.

Dobrú chuť!

Videorecept