BRUSEL. Pri dnešnom hlasovaní v Európskom parlamente (EP) podporí nominantku na post šéfky Európskej komisie (EK) jej frakcia európskych ľudovcov. Nemecká ministerka obrany môže zrejme okrem toho rátať aj s podporou časti poslancov z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

 

 

Von der Leyenovú podporí zrejme Bilčík, Jurzyca i Nicholsonová

Pre TASR to naznačili slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík (SPOLU-OD) z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP), ako aj Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Eugen Jurzyca (SaS) zo skupiny ECR.

"Výsledok tajného hlasovania, ktoré má byť v utorok o šiestej večer, nie je vopred vôbec istý. Ursula von der Leyenová potrebuje získať podporu väčšiny všetkých poslancov Európskeho parlamentu, ktorí si už prevzali svoj mandát," opísal situáciu Bilčík.

Kandidátka EPP potrebuje aspoň 374 hlasov z aktuálne 747-členného pléna. Podľa Bilčíka už nasledujúce hodiny ukážu, či von der Leyenová získa dostatočnú podporu aj medzi europoslancami z tábora socialistov a demokratov (S&D) a liberálov-centristov zo skupiny Obnovme Európu a či ju podporia aspoň niektorí poslanci z tábora Zelených, ktorí minulý týždeň uviedli, že tak neurobia.

 

 

Bilčík: Von der Leyenová je skúsená politička

"Práve ich hlas totiž môže rozhodnúť. Hlasovanie o kandidátke na šéfku eurokomisie bude teda aj podstatným testom pre súdržnosť hlavných proeurópskych síl v Európskom parlamente," uviedol Bilčík. "Osobne považujem von der Leyenovú za skúsenú političku. Má dlhoročnú vládnu a koaličnú skúsenosť z nemeckej politiky a plynule komunikuje viacerými jazykmi, čo je dobrý predpoklad pre líderstvo v Európskej komisii. Som pripravený ju podporiť spolu s poslaneckými kolegami vo frakcii Európskej ľudovej strany. Očakávam však, že o naše hlasy aktívne zabojuje svojím politickým programom a v utorok nám v pléne predstaví plán, v ktorom povie, ako bude budúca eurokomisia čeliť hybridným hrozbám a klimatickej zmene," vysvetlil.

"Ak získa podporu väčšiny poslancov, budem sa úprimne tešiť, že novou šéfkou Európskej komisie sa po prvýkrát stane žena. Bol by to dôležitý signál v širšom európskom zápase o rovnosť politických príležitostí pre všetkých," domnieva sa Bilčík. 

"Podporíme ju," uviedla na margo hlasovania o dôvere von der Leyenovej poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Jej stranícky kolega Eugen Jurzyca priznal, že má tiež blízko k podpore nominantky EPP na najvyššiu funkciu v exekutíve EÚ.

"Mám pocit, že si pod solidaritou nepredstavuje financovanie dlhov nezodpovedne hospodáriacich štátov daňovými poplatníkmi zo zodpovedne hospodáriacich krajín," vysvetlil svoje stanovisko poslanec Jurzyca, ktorý je náhradníkom vo Výbore EP pre hospodárske a menové záležitosti.