BRUSEL. Novou predsedníčkou Európskej komisie sa stane nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Informoval o tom v utorok na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk s tým, že sa na tom v utorok dohodli lídri na summite EÚ v Bruseli.

Bývalý socialistický predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz pritom v utorok kritizoval svoju krajanku ako "najslabšiu ministerku v nemeckej vláde".  "Takýto výkon však zjavne stačí, aby sa stala predsedníčkou EK," povedal Schulz pre magazín Der Spiegel.

Ursula von der Leyenová - šéfka Európskej komisie

Ministerstvo obrany pod jej vedením čelí vyšetrovaniu za najímanie predražených poradenských služieb. Nemeckí sociálni demokrati jej okrem toho vyčítajú aj zlý stav nemeckej armády.

Von der Leynenová (60) bude prvou ženou na čele Európskej komisie. Nemci mali naposledy predsedu eurokomisie pred viac než 50 rokmi, keď komisiu vtedajšieho Európskeho hospodárskeho spoločenstva riadil Walter Hallstein

Von der Leynenová je členkou nemeckej Kresťansko-demokratickej únie (CDU) a pôsobí ako ministerka obrany vo vláde Angely Merkelovej od roku 2013. Aj na tomto poste je prvou ženou v Nemecku. Predtým bola ministerkou práce. 

 

 

Ursula von der Leyenová - ministerka obrany

Všeobecne sa považuje za blízku kancelárke Merkelovej a spolu s ňou je jedinou členkou nemeckej vlády, ktorá v nej zastáva nejakú funkciu od roku 2005, kedy sa Merkelová stala kancelárkou. 

Je rodáčkou z Bruselu, kde aj vyrastala, povolaním je lekárka. Istý čas sa o nej v Nemecku uvažovalo ako o možnej nástupkyni Merkelovej. Okrem nemčiny hovorí plynule aj anglicky a francúzsky. 

V prostredí EÚ si urobila meno pri zostavovaní misie NATO v Egejskom mori počas migračnej krízy v roku 2016 a tiež ako zástankyňa spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ. V rozhovore pre Der Spiegel pred niekoľkými rokmi uviedla, že jej "cieľom sú Spojené štáty európske — na spôsob federálnych štátov ako Švajčiarsko, Nemecko či USA".