WASHINGTON, BRATISLAVA. Bol to jednoduchý plán. Obsah tvorili blogeri a blogerky, ktorí písali takmer zadarmo a aktuality sa vytvárali odkazom na obsah iných internetových stránok. Obsah nestál veľa a čítať si ho ľudia mohli zadarmo. Zarábal výlučne na inzercii.

Za jedenásť rokov zmenil Huffington Post onlinový svet a z jednoduchého nápadu je dnes jedna z najúspešnejších webových stránok sveta, ktorá má mesačne 100 miliónov unikátnych návštevníkov. Spoluzakladala ho Arianna Huffington, podľa časopisu Forbes jedna z najmocnejších žien sveta i najvplyvnejších žien médií. Jedenásť rokov ho viedla ako šéfredaktorka.

 

 

 

 

Bez facebooku a sociálnych sietí

Webová stránka stála na začiatku online žurnalistiky. „Keď sme začínali nefungoval facebooku, neleteli videá a iné sociálne siete. Bez jej marketingového génia, editovania a kontaktov, by sa nič z toho nebolo stalo,“ povedal o nej Jonah Peretti. S ním i s Kennethom Lererom americká novinárka a podnikateľka Huffington Post zakladala.

Arianna Huffington využila osobné kontakty s celebritami a politickými osobnosťami, ktoré začali písať blogy, prakticky zadarmo. Naposledy napísala veľmi čítaný blog americká herečka Jennifer Aniston, kde na svojom príklade ukazuje, aký je pohľad na ženy – matky, dcéry, sestry, manželky, priateľky a kolegyne, a aké je ich hodnotenie absurdné a rušivé.

 

 

Konzervatívna žena rozbehla liberálny web

Hoci dovtedy všetci brali Ariannu Huffington ako konzervatívnu novinárku a manželku multimilionára a republikána Michaela Huffingtona, jej nový projekt sa rýchlo profiloval ako liberálny. To mu prinieslo vysokú čítanosť v čase, keď rástla kritika politiky republikánskeho prezidenta Georga W. Busha. V roku 2008 Arianna Huffington neúnavne bojovala za zvolenie Baracka Obamu, čo jej neskôr zabezpečilo exkluzívne správy z Bieleho domu.

Jej úspech mnohí kritizovali. Hlavne preto, že zarábala na obsahu, za ktorý takmer neplatila. „Vybudovala blogerské impérium na chrbtoch tisícov žurnalistov. Využila ich idealizmus, aby vytvorili ilúziu o tom, že Huffington Post je nezávislý a liberálny,“ napísala o nej webová stránka adbusters.org. Mediálny magnát Robert Murdoch odkazy na iné stránky, ktoré využívala, označil za parazitovanie na práci druhých. Viackrát ju obvinila z plagiátorstva.

Huffington Post sa však stal vzorom pre mnohé spravodajské portály. V roku 2011 svoj lacný nápad Arianna Huffington speňažila. Internetová spoločnosť AOL, ktorá je súčasťou americkej telekomunikačnej skupiny Verizon Communications, kúpila portál za 280 miliónov eur a expandovala s ním do zahraničia. Rok na to získal Huffington Post ako prvé internetové médiu Pulitzerovu cenu.

 

Reportér Huffington Post David Wood získal Pulitzerovu cenu za celoštátne spravodajstvo a sériu článnkov o fyzických a psychických problémoch, ktorým čelia  ťažko zranení americkí vojaci v Iraku a Afganistane. 

 

Nový projekt

Minulý týždeň Arianna Huffington oznámila, že na poste šéfredaktorky končí. „Myslela som si, že HuffPost bude moja posledná šanca. Rozhodla som sa ale rezignovať na funkciu šéfredaktorky, aby som mohla riadiť svoj nový podnik Thrive Global,“ uviedla na svojom účte na twitteri.

Thrive Global bude pod jej vedením  bojovať so stresom a vyhorením na pracovisku, na ktorý ide ročne len v Spojených štátoch 300 miliónov dolárov. Jej nový podnik nebude orientovaný na zisk, bude ponúkať servis z oblastí neurológie, psychológie, produktivity a športu.

Aj vo veku 66 rokov tak Arianna Huffington plní svoj životné motto. “Musíš nasledovať svoje sny. Aj keď z nich máš strach,“ hovorí žena, ktorá sa v roku 1950 narodila v Grécku a ako 16-ročná sa presťahovala do Veľkej Británie. Prvý sen si splnila, keď vyštudovala renomovanú University of Cambridge a ako prvá žena sa stala prezidentkou elitného diskusného klubu Cambridge Union.  Ako 21-ročná spoznala Bernarda Levina, príbuzného jedného z mocných bossov AOL Time Warner Geralda Levina. „Bernard bol môj mentor ako novinárky  a komentátorky,“ povedal podľa Wall Street Journal.  Ale nechcel deti, čo viedlo k rozchodu.

 

 

 

Plní si sny

Ako 23-ročná vydala Huffington svoju prvú knihu The Female Woman, v ktorej zaútočila na ženské liberálne hnutia a lesbičky.  „Ženské hnutie tvrdí, že kompletná emancipácia zlepší život žien. Pravda je taká, že zlepšila len život žien so silnými lesbickými tendenciami,“ napísala.

V Spojených štátoch stretla druhého muža. Multimilionár jej splnil sen a Arianna Huffington sa stala matkou dvoch dcér. V roku 1997 sa manželstvo skončilo rozvodom a s ním aj konzervatívna povesť Arianny Huffington, ktorá v roku 2003 za nezávislých kandidovala proti Arnoldovi Schwarzeneggerovi na post guvernéra Kalifornie.  

Po 11 rokoch liberálneho Huffington Post ide budovať nový projekt zameraný na zdravie a životný štýl. Alternatívnej medicíne, homeopatii a spiritualite sa Arianna Huffington venuje dlho. Chce radiť ľuďom ako sa vyrovnať so stresom a vyhorením, čím si sama prešla. V apríli 2007 ju našli v kaluži krvi s rozbitou lícnou kosťou. Bola prepracovaná a nevyspatá a odpadla. Odvtedy sa intenzívne venuje téme dostatočného spánku a vyhorenia. Robí workshopy, poskytuje rozhovory a píše o tom knihu Sleep Revolution.

Aj v tom prípade Arianna Huffington ukázala, prečo sa jej darí. Neúspech dokáže obrátiť vo svoj prospech a ešte aj na ňom zarobiť.

 

 

 

Prečítajte si aj Jennifer Aniston: Nemusíme byť vydaté alebo mať deti, aby sme boli šťastné